Kaisa MM 2013

Kaisa MM-kilpailu 2013 Kotka Lopputulokset

1 Lindberg Marko HBS Finland 10 600
2 Timonen Jari RB Finland 8 526
3 Makkonen Marko HyvBK Finland 7 471
4 Stark Mika EBK Finland 7 465
5 Huusko Ari KoKa Finland 7 442
6 Hakala Kimmo HyvBK Finland 6 437
7 Muhonen Timo EBK Finland 6 429
8 Kallio Kari RBK Finland 6 417
9 Stenberg Janne IK Finland 6 401
10 Denisov Alexei   Russia 5 384
11 Stalev Evgeny   Russia 5 382
12 Hämäläinen Mikko OBK Finland 5 368
13 Lehtimäki Mika TKS Finland 5 342
14 Nieminen Marko PBK Finland 5 336
15 Auresto Toma HyvBK Finland 4 327
16 Teittinen Jari HBK Finland 4 326
17 Koponen Markku HSK Finland 4 314
18 Rusi Jukka KK-79 Finland 4 312
19 Kantanen Juha WKS Finland 4 309
20 Nordblom Aku TBiK Finland 4 308
21 Suomalainen Jari IBK Finland 4 288
22 Mussalo Joni BK Finland 4 284
23 Parviainen Jukka RB Finland 4 271
24 Pekkola Janne KaKa Finland 4 261
25 Rautiainen Jyri RB Finland 3 271
26 Solovyev Alexey   Russia 3 266
27 Pasanen Ville Ritz Finland 3 264
28 Islamov Kirill   Russia 3 258
29 Rautiainen Marko Play Finland 3 255
30 Asikainen Petri KK-79 Finland 3 245
31 Stenman Eerik TAK Finland 3 239
32 Laatunen Pekka MLS Finland 3 238
33 Ijäs Markku HyvBK Finland 3 236
34 Thoménius Kari HBK Finland 3 234
35 Auvinen Kim BK Finland 3 233
36 Larinen Simo EBK Finland 3 232
37 Kiviaho Tero KoKa Finland 3 220
38 Laaksonen Kim TBiK Finland 3 210
39 Keskinen Kari KoKa Finland 3 192
40 Raivio Kimmo KouBK Finland 2 226
41 Sipiläinen Jani LK Finland 2 211
42 Hirvonen Miikka HyvBK Finland 2 204
43 Saarenpää Ari KouBK Finland 2 203
44 Tuhkanen Arto KLK Finland 2 202
45 Tunturi Kari OBK Finland 2 199
46 Rontu Lassi HyvBK Finland 2 198
46 Puuska Kari HBK Finland 2 198
48 Hänninen Juho MSC Finland 2 191
49 Knuuti Aleksi HBK Finland 2 187
50 Petukhov Andrei   Russia 2 186
51 Mänttäri Ilkka KoKa Finland 2 185
52 Laine Kim EBK Finland 2 184
52 Holopainen Jussi SeBK Finland 2 184
54 Rokkanen Sami SaiBi Finland 2 182
55 Järvi Niko Pelika Finland 2 179
56 Holopainen Kai HSK Finland 2 175
57 Pesola Kristian PRSK Finland 2 173
58 Pomell Petri HyvBK Finland 2 170
59 Rask Roope MLS Finland 2 168
60 Airaksinen Niko HyvBK Finland 2 167
61 Grunn Lennart P-HBK Finland 2 164
62 Koskinen Tomi KoKa Finland 2 157
63 Jarkko Matti MLS Finland 2 156
64 Huhtala Jarmo PRSK Finland 2 149
65 Kulmala Pasi HyvBK Finland 1 157
65 Vulli Janne TBK Finland 1 157
67 Chernobrives Sergey   Russia 1 156
68 Gröhn Mika RBK Finland 1 141
69 Muotka Olli MBK Finland 1 140
70 Kaijansaari Simo OBK Finland 1 139
71 Hellström Jon PPK Finland 1 138
72 Lahtinen Harri P-HBK Finland 1 135
73 Palvimo Simo BK Finland 1 130
74 Ahola Jarno EBK Finland 1 126
75 Pukhlenko Alexander   Russia 1 123
76 Muurimäki Tuomas PVK Finland 1 122
77 Ruuskanen Jyrki SaiBi Finland 1 120
77 Vanninen Vesa KouBK Finland 1 120
79 Riikonen Harri WKS Finland 1 118
80 Kaikko Mika IBK Finland 1 117
80 Karttunen Timo KLK Finland 1 117
82 Kontio Jukka EBK Finland 1 116
83 Laitinen Mikko KoKa Finland 1 112
84 Liimatta Auvo OBK Finland 1 110
85 Närä Erkki RBK Finland 1 109
86 Pohjola Petri HSK Finland 1 106
87 Tondi Juha KouBK Finland 1 101
88 Kärnä Matti EBK Finland 1 100
88 Heino Jyrki HSK Finland 1 100
90 Korhonen Ilkka TKS Finland 1 95
91 Keto Vesa PPK Finland 1 94
92 Kolesov Evgeniy   Russia 0 103
93 Magzhanov Alex EBK Finland 0 87
94 Saarinen Jari LP-90 Finland 0 84
95 Nissinen Tero KaKa Finland 0 83
96 Häkkinen Juha PPK Finland 0 82
97 Jokelin Toni KouBK Finland 0 81
98 Laitila Juha HyvBK Finland 0 80
99 Bondarev Andrei   Russia 0 78
99 Juola Mika OBK Finland 0 78
101 Ajomo Pertti RKS Finland 0 76
101 Sudensalmi Arto SaiBi Finland 0 76
103 Kovalainen Jouko HBK Finland 0 75
104 Helanto Janne PVK Finland 0 72
105 Järvelä Heikki KoKa Finland 0 70
106 Nikitin Jyrki PVK Finland 0 64
107 Chernov Sergei   Russia 0 63
108 Martikainen Klaus IBK Finland 0 62
108 Baurov Sergey   Russia 0 62
110 Nyman Jarmo JBS Finland 0 59
110 Laakso Wilhelm BK Finland 0 59
112 Tainio Jarmo PVK Finland 0 57
113 Kajanne Kari KeMK Finland 0 56
114 Vartia Joonas HyvBK Finland 0 54
115 Povaliaev Roman   Russia 0 52
115 Komi Tuomas EBK Finland 0 52
117 Kaikkonen Kimmo HyvBK Finland 0 51
118 Viitala Matti OBK Finland 0 48
119 Heinonen Kari PVK Finland 0 45
120 Jokinen Sami TBiK Finland 0 44
120 Ohtonen Joonas Play Finland 0 44
122 Helläkoski Altti EBK Finland 0 34
123 Roitto Kalle BK Finland 0 33
123 Juhanila Markku P-HBK Finland 0 33
125 Tarvainen Juha IBK Finland 0 9
126 Plotnikov Sergei   Russia 0 0


Pisin sarja: 60 (Alexey Soloviev RUS ja Timo Muhonen FIN)

1st round

10:301Kovalainen Jouko-Järvi Niko 52-56
10:302Petukhov Andrey-Huhtala Jarmo 60-15
10:303Denisov Alexey-Povaliaev Roman 60-38
10:304Helanto Janne-Nordblom Aku 34-60
10:305Jokelin Toni-Rautiainen Jyri 42-60
10:306Liimatta Auvo-Auresto Toma 27-60
10:307Nikitin Jyrki-Stenman Eerik 34-60
10:308Koskinen Tomi-Chernov Sergey 60-34
10:309Makkonen Marko-Ajomo Pertti 60-28
11:0010Lehtimäki Mika-Kaikko Mika 60-28
11:0011Palvimo Simo-Gröhn Mika 36-60
11:0012Solovyev Alexey-Rautiainen Marko 60-27
11:1513Hellström Jon-Hirvonen Miikka 60-41
11:1514Muurimäki Tuomas-Saarenpää Ari 47-60
11:1515Bondarev Andrei-Suomalainen Jari 49-60
11:3016Raivio Kimmo-Airaksinen Niko 47-60
11:3017Kärnä Matti-Mussalo Joni 28-60
11:3018Kajanne Kari-Pekkola Janne 42-60
11:4519Riikonen Harri-Laine Kim 60-52
11:4520Kaijansaari Simo-Pesola Kristian 32-60
11:4521Karttunen Timo-Asikainen Petri 60-30
12:0022Auvinen Kim-Nyman Jarmo 60-12
12:0023Grünn Lennart-Stenberg Janne 5-60
12:0024Stalev Evgeny-Kaikkonen Kimmo 60-26
12:1525Laitinen Mikko-Jokinen Sami 60-34
12:1526Kontio Jukka-Kiviaho Tero 15-60
12:1527Saarinen Jari-Teittinen Jari 41-60
12:3028Sipiläinen Jani-Magzhanov Avubaker 60-44
12:3029Häkkinen Juha-Parviainen Jukka 37-50
12:3030Knuuti Aleksi-Viitala Matti 60-30
12:4531Tondi Juha-Timonen Jari 60-5
14:0032Pasanen Ville-Sudensalmi Arto 60-37
12:4533Hänninen Juho-Roitto Kalle 60-2
13:0034Ruuskanen Jyrki-Keskinen Kari 33-60
13:0035Heinonen Kari-Muhonen Timo 25-60
13:0036Lahtinen Harri-Jarkko Matti 48-60
13:1537Pukhlenko Alexander-Muotka Olli 16-60
13:1538Laitila Juha-Stark Mika 55-60
13:1539Nieminen Marko-Plotnikov Sergei 60-0
13:3040Vanninen Vesa-Heino Jyrki 60-20
13:3041Vartia Joonas-Rusi Jukka 41-60
13:3042Islamov Kirill-Järvelä Heikki 60-12
13:4543Martikainen Klaus-Holopainen Kai 49-60
13:4544Tuhkanen Arto-Rokkanen Sami 23-60
13:4545Kulmala Pasi-Hakala Kimmo 60-45
14:0046Kallio Kari-Ohtonen Joonas 60-20
14:0047Ahola Jarno-Rontu Lassi 60-51
14:0048Holopainen Jussi-Juhanila Markku 60-13
14:1549Thoménius Kari-Pohjola Petri 54-60
14:1550Tarvainen Juha-Koponen Markku 9-60
14:1551Tainio Jarmo-Hämäläinen Mikko 29-60
14:3052Laatunen Pekka-Komi Tuomas 60-32
14:3053Vulli Janne-Ijäs Markku 38-60
14:3054Juola Mika-Mänttäri Ilkka 24-60
14:4555Huusko Ari-Keto Vesa 60-20
14:4556Baurov Sergey-Chernobrives Sergey 47-60
14:4557Rask Roope-Lindberg Marko 40-60
15:0058Helläkoski Altti-Laaksonen Kim 26-60
15:0059Tunturi Kari-Närä Erkki 60-37
15:0060Nissinen Tero-Korhonen Ilkka 45-60
15:1561Kantanen Juha-Pomell Petri 60-35
15:1562Kolesov Evgeniy-Larinen Simo 46-60
15:1563Puuska Kari-Laakso Wilhelm 57-37
 

2nd round

16:0064Kovalainen Jouko-Petukhov Andrey 23-60
16:0065Järvi Niko-Huhtala Jarmo 38-60
16:0066Denisov Alexey-Helanto Janne 60-38
16:1567Povaliaev Roman-Nordblom Aku 14-60
16:1568Jokelin Toni-Liimatta Auvo 39-60
16:1569Rautiainen Jyri-Auresto Toma 42-60
16:3070Nikitin Jyrki-Koskinen Tomi 30-60
16:3071Stenman Eerik-Chernov Sergey 60-29
16:3072Makkonen Marko-Lehtimäki Mika 60-17
16:4573Ajomo Pertti-Kaikko Mika 48-60
16:4574Palvimo Simo-Solovyev Alexey 60-57
16:4575Gröhn Mika-Rautiainen Marko 52-60
17:0076Hellström Jon-Muurimäki Tuomas 41-60
17:0077Hirvonen Miikka-Saarenpää Ari 60-32
17:0078Bondarev Andrei-Raivio Kimmo 29-60
17:1579Suomalainen Jari-Airaksinen Niko 60-12
17:1580Kärnä Matti-Kajanne Kari 60-14
17:1581Mussalo Joni-Pekkola Janne 60-21
17:3082Riikonen Harri-Kaijansaari Simo 38-60
17:3083Laine Kim-Pesola Kristian 60-19
17:3084Karttunen Timo-Auvinen Kim 29-60
17:4585Asikainen Petri-Nyman Jarmo 60-47
17:4586Grünn Lennart-Stalev Evgeny 60-51
17:4587Stenberg Janne-Kaikkonen Kimmo 60-25
18:0088Laitinen Mikko-Kontio Jukka 20-60
18:0089Jokinen Sami-Kiviaho Tero 10-60
18:0090Saarinen Jari-Sipiläinen Jani 43-60
18:1591Teittinen Jari-Magzhanov Avubaker 60-37
18:1592Häkkinen Juha-Knuuti Aleksi 45-60
18:1593Parviainen Jukka-Viitala Matti 60-18
18:3094Tondi Juha-Pasanen Ville 9-60
18:3095Timonen Jari-Sudensalmi Arto 60-39
18:3096Hänninen Juho-Ruuskanen Jyrki 39-60
18:4597Roitto Kalle-Keskinen Kari 31-60
18:4598Heinonen Kari-Lahtinen Harri 20-60
18:4599Muhonen Timo-Jarkko Matti 60-18
19:00100Pukhlenko Alexander-Laitila Juha 60-25
19:00101Muotka Olli-Stark Mika 44-60
19:00102Nieminen Marko-Vanninen Vesa 60-42
19:15103Plotnikov Sergei-Heino Jyrki 0-60
19:15104Vartia Joonas-Islamov Kirill 13-60
19:15105Rusi Jukka-Järvelä Heikki 60-58
19:30106Martikainen Klaus-Tuhkanen Arto 13-60
19:30107Holopainen Kai-Rokkanen Sami 40-60
19:30108Kulmala Pasi-Kallio Kari 38-60
19:45109Hakala Kimmo-Ohtonen Joonas 60-24
19:45110Ahola Jarno-Holopainen Jussi 41-60
19:45111Rontu Lassi-Juhanila Markku 60-20
20:00112Thoménius Kari-Tarvainen Juha 60-0
20:00113Pohjola Petri-Koponen Markku 46-60
20:00114Tainio Jarmo-Laatunen Pekka 23-60
20:15115Hämäläinen Mikko-Komi Tuomas 60-20
20:15116Vulli Janne-Juola Mika 60-54
20:15117Ijäs Markku-Mänttäri Ilkka 60-35
20:30118Huusko Ari-Baurov Sergey 60-15
20:30119Keto Vesa-Chernobrives Sergey 60-53
20:30120Rask Roope-Helläkoski Altti 60-8
20:45121Lindberg Marko-Laaksonen Kim 60-2
20:45122Tunturi Kari-Nissinen Tero 60-38
20:45123Närä Erkki-Korhonen Ilkka 60-20
21:00124Kantanen Juha-Kolesov Evgeniy 60-57
21:00125Pomell Petri-Puuska Kari 60-56
21:00126Larinen Simo-Laakso Wilhelm 60-22
 

3rd round

10:00127Järvi Niko-Petukhov Andrey 60-22
10:00128Huhtala Jarmo-Denisov Alexey 60-57
10:00129Nordblom Aku-Rautiainen Jyri 9-60
10:00130Liimatta Auvo-Stenman Eerik 23-60
10:00131Auresto Toma-Koskinen Tomi 60-28
10:00132Makkonen Marko-Kaikko Mika 60-29
10:00133Lehtimäki Mika-Palvimo Simo 60-34
10:00134Gröhn Mika-Solovyev Alexey 29-52
10:00135Rautiainen Marko-Hellström Jon 60-37
10:30136Hirvonen Miikka-Muurimäki Tuomas 60-15
10:30137Saarenpää Ari-Suomalainen Jari 60-34
10:30138Raivio Kimmo-Kärnä Matti 60-12
10:45139Airaksinen Niko-Mussalo Joni 60-7
10:45140Pekkola Janne-Riikonen Harri 60-20
10:45141Laine Kim-Kaijansaari Simo 60-47
11:00142Pesola Kristian-Karttunen Timo 60-28
11:00143Asikainen Petri-Auvinen Kim 60-30
11:00144Grünn Lennart-Laitinen Mikko 60-32
11:15145Stenberg Janne-Stalev Evgeny 24-60
11:15146Kontio Jukka-Teittinen Jari 41-60
11:15147Kiviaho Tero-Sipiläinen Jani 60-48
11:30148Parviainen Jukka-Knuuti Aleksi 60-40
11:30149Tondi Juha-Hänninen Juho 32-60
11:30150Timonen Jari-Pasanen Ville 60-33
11:45151Ruuskanen Jyrki-Muhonen Timo 29-60
11:45152Keskinen Kari-Lahtinen Harri 60-27
11:45153Jarkko Matti-Pukhlenko Alexander 60-47
12:00154Muotka Olli-Nieminen Marko 36-60
12:00155Stark Mika-Vanninen Vesa 60-18
12:00156Heino Jyrki-Rusi Jukka 20-60
12:15157Islamov Kirill-Holopainen Kai 40-60
12:15158Tuhkanen Arto-Kulmala Pasi 60-59
12:15159Rokkanen Sami-Hakala Kimmo 21-60
12:30160Kallio Kari-Ahola Jarno 60-25
12:30161Rontu Lassi-Holopainen Jussi 60-27
12:30162Thoménius Kari-Koponen Markku 60-56
12:45163Pohjola Petri-Hämäläinen Mikko 0-60
12:45164Laatunen Pekka-Vulli Janne 60-58
12:45165Ijäs Markku-Huusko Ari 33-60
13:00166Mänttäri Ilkka-Keto Vesa 60-14
13:00167Chernobrives Sergey-Rask Roope 43-60
13:00168Lindberg Marko-Tunturi Kari 60-55
13:15169Laaksonen Kim-Närä Erkki 60-12
13:15170Korhonen Ilkka-Kantanen Juha 15-60
13:15171Pomell Petri-Larinen Simo 60-29
 

4th round

13:45172Puuska Kari-Järvi Niko 60-25
13:45173Petukhov Andrey-Denisov Alexey 44-60
13:45174Huhtala Jarmo-Nordblom Aku 14-60
14:00175Rautiainen Jyri-Stenman Eerik 60-59
14:00176Auresto Toma-Makkonen Marko 60-10
14:00177Koskinen Tomi-Lehtimäki Mika 9-60
14:15178Solovyev Alexey-Hirvonen Miikka 60-43
14:15179Rautiainen Marko-Saarenpää Ari 60-51
14:15180Suomalainen Jari-Raivio Kimmo 60-59
14:30181Airaksinen Niko-Pekkola Janne 35-60
14:30182Mussalo Joni-Laine Kim 60-12
14:30183Pesola Kristian-Asikainen Petri 34-60
14:45184Auvinen Kim-Grünn Lennart 60-39
14:45185Stenberg Janne-Kiviaho Tero 60-19
14:45186Stalev Evgeny-Teittinen Jari 60-51
15:00187Sipiläinen Jani-Parviainen Jukka 43-60
15:00188Knuuti Aleksi-Timonen Jari 27-60
15:00189Pasanen Ville-Hänninen Juho 60-32
15:15190Keskinen Kari-Muhonen Timo 11-60
15:15191Jarkko Matti-Stark Mika 18-60
15:15192Nieminen Marko-Rusi Jukka 60-42
15:30193Islamov Kirill-Tuhkanen Arto 60-59
15:30194Holopainen Kai-Hakala Kimmo 15-60
15:30195Rokkanen Sami-Kallio Kari 41-60
15:45196Rontu Lassi-Thoménius Kari 37-60
15:45197Holopainen Jussi-Koponen Markku 37-60
15:45198Hämäläinen Mikko-Laatunen Pekka 60-30
16:00199Ijäs Markku-Rask Roope 60-8
16:00200Mänttäri Ilkka-Huusko Ari 30-60
16:00201Lindberg Marko-Kantanen Juha 60-49
16:15202Laaksonen Kim-Pomell Petri 60-15
16:15203Tunturi Kari-Larinen Simo 24-60

 

5th round

17:00204Puuska Kari-Denisov Alexey 25-60
17:00205Nordblom Aku-Auresto Toma 60-51
17:00206Rautiainen Jyri-Makkonen Marko 49-60
17:15207Stenman Eerik-Lehtimäki Mika 0-60
17:15208Solovyev Alexey-Suomalainen Jari 35-60
17:15209Rautiainen Marko-Mussalo Joni 48-60
17:30210Pekkola Janne-Asikainen Petri 60-35
17:30211Auvinen Kim-Stenberg Janne 23-60
17:30212Stalev Evgeny-Kiviaho Tero 60-21
17:45213Teittinen Jari-Parviainen Jukka 60-7
17:45214Timonen Jari-Keskinen Kari 60-1
17:45215Pasanen Ville-Muhonen Timo 51-60
18:00216Stark Mika-Nieminen Marko 12-60
18:00217Rusi Jukka-Islamov Kirill 60-38
18:00218Hakala Kimmo-Kallio Kari 60-6
18:15219Thoménius Kari-Hämäläinen Mikko 0-60
18:15220Koponen Markku-Laatunen Pekka 60-28
18:15221Ijäs Markku-Lindberg Marko 23-60
18:30222Huusko Ari-Laaksonen Kim 60-28
18:30223Kantanen Juha-Larinen Simo 60-23
 

6th round

19:00224Denisov Alexey-Nordblom Aku 60-59
19:00225Auresto Toma-Lehtimäki Mika 36-60
19:00226Makkonen Marko-Suomalainen Jari 60-14
19:30227Mussalo Joni-Stenberg Janne 37-60
19:30228Pekkola Janne-Stalev Evgeny 0-60
19:30229Teittinen Jari-Timonen Jari 38-60
19:45230Parviainen Jukka-Muhonen Timo 34-60
19:45231Stark Mika-Rusi Jukka 60-30
19:45232Nieminen Marko-Hakala Kimmo 19-60
19:45233Kallio Kari-Koponen Markku 60-18
20:00234Hämäläinen Mikko-Lindberg Marko 29-60
20:00235Huusko Ari-Kantanen Juha 60-20
 

7th round

10:00236Denisov Alexey-Makkonen Marko 27-60
10:00237Lehtimäki Mika-Stenberg Janne 25-60
10:00238Stalev Evgeny-Timonen Jari 31-60
10:00239Muhonen Timo-Stark Mika 16-60
10:00240Nieminen Marko-Kallio Kari 17-60
10:00241Hakala Kimmo-Hämäläinen Mikko 60-39
10:30242Huusko Ari-Lindberg Marko 22-60
 

8th round

11:00243Makkonen Marko-Stenberg Janne 60-17
11:00244Timonen Jari-Muhonen Timo 60-53
11:15245Stark Mika-Hakala Kimmo 60-24
11:15246Kallio Kari-Huusko Ari 51-60
 

9th round

12:15247Lindberg Marko-Makkonen Marko 60-41
12:15248Timonen Jari-Huusko Ari 60-0
12:15249Stark Mika-Lindberg Marko 33-60
 

10th round (THE FINAL)

 250Timonen Jari-Lindberg Marko 41-60

 

   

Kaisa World Championship Qualifications 2013

Qualification I
Lappeenranta 12.1.2013
23 players

1st Round
Jarkko Vainikka 35-60 Mika Kaikko
Arto Sudensalmi 60-26 Juhani Hintikka
Jani Sipiläinen 44-60 Sami Karttunen
Jyrki Pullinen 60-47 Matti Jarkko
Mika Vainikka 60-53 Mika Pesonen
Jaakko Kosonen 5-60 Juha Puroharju
Martti Korhonen 15-60 Timo Muhonen
Jussi Ahokas 0-60 Jarmo Kaija
Riikka Saaranen 60-30 Pentti Kalliomäki
Olli Muotka 60-48 Santeri Halinen
Juho Hänninen 60-20 Ville Rautoja

2nd Round
Pekka Laatunen 60-9 Jarkko Vainikka
Mika Kaikko 55-60 Arto Sudensalmi
Juhani Hintikka 2-60 Jani Sipiläinen
Sami Karttunen 60-36 Jyrki Pullinen
Matti Jarkko 60-11 Mika Vainikka
Mika Pesonen 60-26 Jaakko Kosonen
Juha Puroharju 40-60 Martti Korhonen
Timo Muhonen 60-0 Jussi Ahokas
Jarmo Kaija 33-48 Riikka Saaranen
Pentti Kalliomäki 19-60 Olli Muotka
Santeri Halinen 56-50 Juho Hänninen
Ville Rautoja 19-60 Pekka Laatunen

3rd Round
Mika Kaikko 60-54 Jani Sipiläinen
Arto Sudensalmi 20-60 Sami Karttunen
Jyrki Pullinen 60-28 Mika Vainikka
Matti Jarkko 60-36 Mika Pesonen
Juha Puroharju 12-60 Timo Muhonen
Martti Korhonen 60-48 Jarmo Kaija
Riikka Saaranen 55-60 Olli Muotka
Santeri Halinen 22-60 Pekka Laatunen

4th Round
Juho Hänninen 60-39 Mika Kaikko
Arto Sudensalmi 60-32 Jyrki Pullinen
Sami Karttunen 59-60 Matti Jarkko
Martti Korhonen 24-60 Riikka Saaranen
Timo Muhonen 60-32 Olli Muotka
Juho Hänninen 60-33 Pekka Laatunen

5th Round (Winners to WC)
Arto Sudensalmi 21-60 Matti Jarkko
Sami Karttunen 31-60 Timo Muhonen
Riikka Saaranen 44-53 Juho Hänninen
Olli Muotka 60-57 Pekka Laatunen

End Results / Players to WC-tournament:
Timo Muhonen
Matti Jarkko
Olli Muotka
Juho Hänninen

Qualification II
Oulu 26.1.2013
24 players

1st Round:
Laitinen Mikko KoKa 60 - Tertsunen Simo OBK 44
Väisänen Ossi OBK 18 - Liedes Jorma KoKa 54v
Keinänen Juha OBK 14 - Tulkki Jorma OBK 60
Uusitalo Kari OBK 60 - Auno Juha RKK 51
Ahola Ari KoKa 20 - Kaijansaari Simo OBK 60
Mänttäri Ilkka KoKa 32 - Kärsämänoja Tomi OBK 39v
Juola Mika OBK 60 - Rundelin Markku OBK 28
Gröhn Mika RBK 60 - Mehtälä Arto OBK 40
Närä Erkki RBK 60 - Koskinen Arvi OBK 12
Lyytikäinen Pasi OBK 28 - Moisanen Oiva OBK 60
Kaakinen Kari OBK 3 - Liimatta Auvo OBK 60
Kylmälä Jyrki OBK 36 - Järvelä Heikki KoKa 60

2nd Round:
Laitinen Mikko KoKa 60 - Väisänen Ossi OBK 3
Tertsunen Simo OBK 44 - Liedes Jorma KoKa 47v
Keinänen Juha OBK 60 - Uusitalo Kari OBK 55
Tulkki Jorma OBK 60 - Auno Juha RKK 39
Ahola Ari KoKa 60 - Mänttäri Ilkka KoKa 18
Kaijansaari Simo OBK 60 - Kärsämänoja Tomi OBK 29
Juola Mika OBK 11 - Gröhn Mika RBK 60
Rundelin Markku OBK 45 - Mehtälä Arto OBK 60
Närä Erkki RBK 60 - Lyytikäinen Pasi OBK 45
Koskinen Arvi OBK 60 - Moisanen Oiva OBK 33
Kaakinen Kari OBK 50 - Kylmälä Jyrki OBK 60
Liimatta Auvo OBK 60 - Järvelä Heikki KoKa 47

3rd Round:
Laitinen Mikko KoKa 60 - Liedes Jorma KoKa 16
Keinänen Juha OBK 60 - Ahola Ari KoKa 32
Tulkki Jorma OBK 51 - Uusitalo Kari OBK 60
Kaijansaari Simo OBK 9 - Juola Mika OBK 60
Kärsämänoja Tomi OBK 22 - Gröhn Mika RBK 60
Mehtälä Arto OBK 60 - Närä Erkki RBK 12
Koskinen Arvi OBK 35 - Liimatta Auvo OBK 60
Moisanen Oiva OBK 34 - Kylmälä Jyrki OBK 60

4th Round:
Järvelä Heikki KoKa 59 - Laitinen Mikko KoKa 60
Liedes Jorma KoKa 60 - Keinänen Juha OBK 40
Tulkki Jorma OBK 28 - Kaijansaari Simo OBK 60
Uusitalo Kari OBK 0 - Juola Mika OBK 60
Gröhn Mika RBK 60 - Närä Erkki RBK 27
Mehtälä Arto OBK 3 - Liimatta Auvo OBK 60

5th Round:
Kylmälä Jyrki OBK 60 - Laitinen Mikko KoKa 54
Liedes Jorma KoKa 35 - Kaijansaari Simo OBK 60
Juola Mika OBK 23 - Liimatta Auvo OBK 60
Gröhn Mika RBK 60 - Kylmälä Jyrki OBK 9

End Results / Players to WC-tournament:
1 Gröhn Mika RBK - 5/300
1 Liimatta Auvo OBK - 5/300
3 Laitinen Mikko KoKa - 4/294
4 Kaijansaari Simo OBK - 4/249
-----no WC ticket this time------
5 Kylmälä Jyrki OBK - 3/225
6 Juola Mika OBK - 3/214
7 Liedes Jorma KoKa - 3/212
8 Tulkki Jorma OBK - 2/199
9 Uusitalo Kari OBK - 2/175
10 Keinänen Juha OBK - 2/174
11 Mehtälä Arto OBK - 2/163
12 Närä Erkki RBK - 2/159
13 Järvelä Heikki KoKa - 1/166
14 Moisanen Oiva OBK - 1/127
15 Ahola Ari KoKa - 1/112
16 Koskinen Arvi OBK - 1/107
17 Kärsämänoja Tomi OBK - 1/90
18 Auno Juha RKK - 0/90
19 Tertsunen Simo OBK - 0/88
20 Rundelin Markku OBK - 0/73
20 Lyytikäinen Pasi OBK - 0/73
22 Kaakinen Kari OBK - 0/53
23 Mänttäri Ilkka KoKa - 0/50
24 Väisänen Ossi OBK - 0/2

Qualification III
Helsinki (PVK) 26.1.2013
33 players

1st Round:
Pekka Ruotsi PVK - Janne Hottola IBK 60 - 33
Saarinen Jari - Kari Peltola PVK 60 - 30
Komulainen JP HBK - Jori Hätinen 26 - 60
Kari Puuska - Kari Pollari HyvBK 60 - 56
Petja Juslin HyvBk - Toma Auresto HyvBK 44 - 60
Jouni Ritari EBK - Pekka Kaipainen 60 - 28
Ari Mäkinen PVK - Teittinen Jari, HBK 0 - 60
Juha häkkinen PPK - Mika Ivanoff 13 - 60
Kalliomäki Pentti EBK - Markus Karvonen HyvBK 50 - 60
Mattila Nesto - Santeri Saarinen, EBK 38 - 60
Tero Päivinen - Kim Laine EBK 0 - 60
Klaus Martikainen IBK - Jouna Heikkinen I-HBS 60 - 28
Joonas Vartia HyvBk - Kankare Lasse 60 - 45
Matti Hämäläinen PVK - Ari Järvinen 7 - 60
Jukka Pohjanen SaBIK - Kari Heinonen PVK 55 - 30
Mika Kaikko IBK - Kaj Asp EBK 41 - 60

2nd Round:
Simo Hämäläinen - Pekka Ruotsi PVK 60 - 38
Janne Hottola IBK - Saarinen Jari 11 - 60
Kari Peltola PVK - Komulainen JP HBK 58 - 60
Jori Hätinen - Kari Puuska 21 - 60
kari Pollari HyvBK - Petja Juslin HyvBk 60 - 49
Toma Auresto HyvBK - Jouni Ritari EBK. 60 - 45
Pekka Kaipainen - Ari Mäkinen PVK 60 - 12
Teittinen Jari HBK - Juha häkkinen PPK 60 - 47
Mika Ivanoff - Kalliomäki Pentti EBK 39 - 60
Markus Karvonen HyvBK - Mattila Nesto 60 - 12
Santeri Saarinen EBK - Tero Päivinen 60h -60v
Kim Laine EBK - Klaus Martikainen IBK 60 - 55
Jouna Heikkinen I-HBS - Joonas Vartia HyvBk 57 - 60
Kankare Lasse - Matti Hämäläinen , PVK 60 - 45
Ari Järvinen - Jukka Pohjanen SaBik 60 - 46
Kari Heinonen PVK - Mika Kaikko IBK 60 - 37
Kaj Asp EBK - Simo Hämäläinen 60 - 35

3rd Round:
Pekka Ruotsi PVK - Saarinen 13 - 60
Jari Komulainen JP - Kari Puuska 51 - 60
Jori Hätinen - Kari Pollari 29 - 60
Toma Auresto - Pekka Kaipainen 60 - 58
Jouni Ritari - Teittinen Jari 46 - 60
Mika Ivanoff - Markus Karvonen 60 - 28
Kalliomäki Pentti - Santeri Saarinen 46 - 60
Tero Päivinen - Klaus Martikainen 36 - 60
Kim Laine - Joonas Vartia 60 - 11
Kankare Lasse - Ari Järvinen 60 - 59
Jukka Pohjanen - Kaj Asp 60 - 53
Kari Heinonen - Simo Hämäläinen 8 - 60

4th Round:
Jari Saarinen - Kari Puuska 60 - 23
kari Pollari - Toma Auresto 32 - 60
Jari Teittinen - Mika Ivanoff 59- 60
Markus Karvonen - Santeri Saarinen 60 - 53
Kim Laine - Kankare Lasse 60 - 21
Klaus Martikainen - Joonas Vartia 58 - 60
Ari Järvinen - Kaj Asp 60 - 17
Jukka Pohjanen - Simo Hämäläinen 45 -60

5th Round:
Jari Saarinen - Toma Auresto 56 - 60
Kari Puuska - Jari Teittinen 60 - 37
Mika Ivanoff - Kim Laine 2 - 60
Markus Karvonen - Joonas Vartia 29 -60
Ari Järvinen - Simo Hämäläinen 60- 42

6th Round:
Jari Saarinen - Kim Laine 19 - 60
Puuska - Auresto 9 - 60
Ari Järvinen - Joonas Vartia 55 - 60

End Results / Players to WC-Tournament:
Kim Laine EBK 6v / 360pist
Toma Auresto HyvBK 6v / 360pist
Joonas Vartia HyvBK 5v / 311pist
Ari Järvinen KTP 4v / 356pist

Qualification IV
Hyvinkää 2.2.2013
26 players

1st Round
Kari Puuska - Pekka Kaipainen 47 - 57v
Ari Saarenpää - Juha Häkkinen 7 - 60
Markus Karvonen - Jukka Laari 60 - 54
Kimmo Kaikkonen - Juha Malminen 60 - 29
Petja Juslin - Pekka Ruotsi 26 - 60
Kari Pollari - Tero Saira 60 - 8
Jari Saarinen - Erkki Tähtinen 60 - 7
Jukka Parviainen - Klaus Martikainen 60 - 37
Lasse Kankare - Pasi Mettälä 41 - 60
Harri Pollari - Kari Heinonen 59 - 60
Jukka Pohjanen - Mika Kaikko 60 - 28
Joonas Ohtonen - Jani Sipiläinen 60 - 27
Mikko Viremo - Janne Pekkola 44 - 60

2nd Round
Kari Puuska - Ari Saarenpää 60 - 9
Pekka Kaipainen - Juha Häkkinen 53 - 60
Markus Karvonen - Kimmo Kaikkonen 39 - 60
Jukka Laari - Juha Malminen 36 - 60
Petja Juslin - Kari Pollari 27 - 60
Pekka Ruotsi - Tero Saira 48 - 60
Jari Saarinen - Jukka Parviainen 26 - 60
Erkki Tähtinen - Klaus Martikainen 60 - 60v
Lasse Kankare - Harri Pollari 60 - 3
Pasi Mettälä - Kari Heinonen 54 - 60
Jukka Pohjanen - Joonas Ohtonen 27 - 60
Mika Kaikko - Mikko Viremo 37 - 60
Jani Sipiläinen - Janne Pekkola 24 - 60

3rd Round
Puuska - Häkkinen 8 - 60
Kaipainen - Karvonen 51 - 60
Kaikkonen - Ruotsi 60 - 15
Malminen - Pollari K 0 - 60
Saira - Saarinen 42 - 60
Parviainen - Kankare 60 - 41
Martikainen - Mettälä 35 - 60
Heinonen - Pohjanen 60 - 51
Ohtonen - Viremo 36 - 60

4th Round
Pekkola - Häkkinen 50 - 60
Karvonen - Pollari K 60 - 24
Kaikkonen - Saarinen 60 - 26
Parviainen - Mettälä 60 - 51
Heinonen - Viremo 60 - 43
Ohtonen - Pekkola 60 - 41

5th Round
Häkkinen - Kaikkonen 27 - 60
Karvonen - Parviainen 60 - 51
Pollari K - Heinonen 17 - 60

6th Round
Ohtonen - Häkkinen 60 - 21
Karvonen - Heinonen 51 - 60
Kaikkonen - Parviainen 37 - 60

7th Round
Ohtonen - Kaikkonen 60 - 41 (Ohtonen needed 55 points from game)

End Results / Players to WC-Tournament:
Kari Heinonen 6 wins
Kimmo Kaikkonen 5 wins
Joonas Ohtonen 5 wins
Jukka Parviainen 5 wins
-----no WC ticket this time------
5. Markus Karvonen 4/330
6. Juha Häkkinen 4/288
7. Kari Pollari 3/221
8. Pasi Mettälä 2/225
9. Janne Pekkola 2/211
10. Mikko Viremo 2/207
11. Jari Saarinen 2/172
12. Pekka Kaipainen 1/161
13. Lasse Kankare 1/142
14. Jukka Pohjanen 1/138
15. Klaus Martikainen 1/132
16. Pekka Ruotsi 1/123
17. Kari Puuska 1/115
18. Tero Saira 1/110
19. Juha Malminen 1/89
20. Jukka Laari 0/90
21. Erkki Tähtinen 0/67
22. Mika Kaikko 0/65
23. Harri Pollari 0/62
24. Petja Juslin 0/53
25. Jani Sipiläinen 0/51
26. Ari Saarenpää 0/16

Qualification V
Espoo 23.2.2013
30 players

1st Round
Larinen Simo EBK 27 - Kamotskin Kimmo Lokit 60
Turunen Tommi SBiL 60 - Asp Kaj EBK 41
Ruotsi Pekka PVK 60 - Heikkinen Jouna I-HBS 49
Kelokaski Jouni EBK 22 - Ahola Risto EBK 60
Saarenpää Ari KouBK 41 - Puuska Kari HBK 60
Kaipainen Pekka HBK 21 - Kärnä Matti EBK 60
Päivinen Tero S-Rock 31 - Saarinen Jari LP-90 60
Koljonen Mika EBK 43v - Harju Jukka EBK 18
Salminen Joonas TBK 48 - Keihola Kai GU 60
Martikainen Klaus IBK 56 - Häkkinen Juha PPK 60
Wigelius Pauli EBK 27 - Marttinen Kimmo KaKa 60
Pekkanen Hannu TBiK 48 - Mattila Nesto LP-90 60
Teittinen Jari HBK 60 - Kalliomäki Pentti EBK 0
Vesterinen Hannu EBK 60 - Gustafsson Niko PPK 17
Ritari Jouni EBK 37 - Jokinen Sami TBiK 60

2nd Round
Langenskiöld Fredrik Ritz 0 - Larinen Simo EBK 60
Kamotskin Kimmo Lokit 45v - Turunen Tommi SBiL 43
Asp Kaj EBK 45 - Ruotsi Pekka PVK 60
Heikkinen Jouna I-HBS 60 - Kelokaski Jouni EBK 40
Ahola Risto EBK 60 - Saarenpää Ari KouBK 9
Puuska Kari HBK 44 - Kaipainen Pekka HBK 60
Kärnä Matti EBK 60 - Päivinen Tero S-Rock 27
Saarinen Jari LP-90 60 - Koljonen Mika EBK 4
Harju Jukka EBK 60 - Salminen Joonas TBK 36
Keihola Kai GU 60 - Martikainen Klaus IBK 30
Häkkinen Juha PPK 60 - Wigelius Pauli EBK 41
Marttinen Kimmo KaKa 55 - Pekkanen Hannu TBiK 60
Mattila Nesto LP-90 12 - Teittinen Jari HBK 60
Kalliomäki Pentti EBK 54 - Vesterinen Hannu EBK 60
Gustafsson Niko PPK 2 - Ritari Jouni EBK 60
Jokinen Sami TBiK 60 - Langenskiöld Fredrik Ritz 0

3rd Round
Larinen Simo EBK 60 - Turunen Tommi SBiL 22
Kamotskin Kimmo Lokit 60 - Ruotsi Pekka PVK 44
Heikkinen Jouna I-HBS 29 - Ahola Risto EBK 60
Puuska Kari HBK 29 - Kärnä Matti EBK 60
Kaipainen Pekka HBK 30 - Saarinen Jari LP-90 60
Koljonen Mika EBK 34 - Keihola Kai GU 60
Harju Jukka EBK 16 - Häkkinen Juha PPK 60
Marttinen Kimmo KaKa 36 - Mattila Nesto LP-90 40v
Pekkanen Hannu TBiK 60 - Teittinen Jari HBK 59
Vesterinen Hannu EBK 60 - Ritari Jouni EBK 51

4th Round
Jokinen Sami TBiK 60 - Larinen Simo EBK 29
Kamotskin Kimmo Lokit 49 - Ahola Risto EBK 60
Ruotsi Pekka PVK 34 - Kärnä Matti EBK 60
Saarinen Jari LP-90 60 - Keihola Kai GU 11
Häkkinen Juha PPK 60 - Pekkanen Hannu TBiK 53
Mattila Nesto LP-90 57 - Vesterinen Hannu EBK 60
Teittinen Jari HBK 60 - Jokinen Sami TBiK 53

5th Round
Kamotskin Kimmo Lokit 38 - Kärnä Matti EBK 60
Ahola Risto EBK 44 - Saarinen Jari LP-90 60
Keihola Kai GU 52 - Häkkinen Juha PPK 60
Teittinen Jari HBK 60 - Vesterinen Hannu EBK 42

6th Round
Jokinen Sami TBiK 60 - Ahola Risto EBK 23
Kärnä Matti EBK 45 - Saarinen Jari LP-90 60
Häkkinen Juha PPK 60 - Teittinen Jari HBK 35
Vesterinen Hannu EBK 30 - Jokinen Sami TBiK 60

End Results / Players to WC-Tournament:
Saarinen Jari LP-90 - 6/360
Häkkinen Juha PPK - 6/360
Jokinen Sami TBiK - 5/353
Kärnä Matti EBK - 5/345
-----no WC ticket this time------
5. Teittinen Jari HBK - 4/334
6. Vesterinen Hannu EBK - 4/312
7. Ahola Risto EBK - 4/307
8. Kamotskin Kimmo Lokit - 3/252
9. Keihola Kai GU - 3/243
10. Pekkanen Hannu TBiK - 2/221
11. Ruotsi Pekka PVK - 2/198
12. Larinen Simo EBK - 2/176
13. Mattila Nesto LP-90 - 2/169
14. Marttinen Kimmo KaKa - 1/151
15. Ritari Jouni EBK - 1/148
16. Heikkinen Jouna I-HBS - 1/138
17. Puuska Kari HBK - 1/133
18. Turunen Tommi SBiL - 1/125
19. Kaipainen Pekka HBK - 1/111
20. Harju Jukka EBK - 1/94
21. Koljonen Mika EBK - 1/81
22. Asp Kaj EBK - 0/86
23. Martikainen Klaus IBK - 0/86
24. Salminen Joonas TBK - 0/84
25. Wigelius Pauli EBK - 0/68
26. Kelokaski Jouni EBK - 0/62
27. Päivinen Tero S-Rock - 0/58
28. Kalliomäki Pentti EBK - 0/54
29. Saarenpää Ari KouBK - 0/50
30. Gustafsson Niko PPK - 0/19
DNS Langenskiöld Fredrik Ritz

Qualification VI
Rauma 9.3.2013
18 players


1st Round
Henri Mäkelä - Antti Marjamäki 30 - 60
Pertti Ajomo - Ari Ahola 46 - 60
Joonas Salminen - Erkki Närä 60 - 59
Jukka Rusi - Pauli Grönroos 60 - 40
Samuli Hynninen - Martti Ajomo 29 - 60
Timo Johansson - Jari Lätti 60 - 46
VP Sinisalo - Mika Määttä 28 - 60
Eerik Stenman - Janne Vulli 60 - 50
Risto Ahola - Ilkka Korhonen 19 - 60


2nd Round
Henri Mäkelä - Pertti Ajomo 51 - 60
Antti Marjamäki - Ari Ahola 60 - 29
Joonas Salminen - Jukka Rusi 42 - 60
Erkki Närä - Pauli Grönroos 42 - 60
Samuli Hynninen - Timo Johansson 21 - 60
Martti Ajomo - Jani Lätti 51 - 60
VP Sinisalo - Eerik Stenman 60 - 35
Mika Määttä - Risto Ahola 23 - 60
Janne Vulli - Ilkka Korhonen 60 - 52


3rd Round
Antti Marjamäki - Pertti Ajomo 53 - 60
Ari Ahola - Joonas Salminen 29 - 60
Jukka Rusi - Martti Ajomo 60 - 35
Pauli Grönroos - Timo johansson 60 - 23
Jani Lätti - VP Sinisalo 0 - 60
Mika Määttä - Eerik Stenman 39 - 60
Janne Vulli - Risto Ahola 60 - 15
Ilkka Korhonen - Antti Marjamäki (Antin 4 peli) 60 - 39


4th Round
Pertti Ajomo - Joonas Salminen 60 - 54
Jukka Rusi - Timo Johansson 30 - 60
Pauli Grönroos - VP Sinisalo 41 - 60
Eerik Stenman - Ilkka Korhonen 49 - 60
Janne Vulli - Pertti Ajomo (Ajomon 5 peli) 60 - 41


5th Round
Jukka Rusi - VP Sinisalo 60 - 15
Timo Johansson - Janne Vulli 50 - 60
Ilkka korhonen - Jukka Rusi 35 - 60


End Results / Players to WC-Tournament:
1 Jukka Rusi 5/330
2 Janne Vulli 4/290
3 Pertti Ajomo /3/267
4 Ilkka Korhonen 3/267
-----no WC ticket this time------
5 Timo Johansson 3/253
6 VP Sinisalo 3/223
7 Joonas Salminen 2/216
8 Antti Marjamäki 2/212
9 Eerik Stenman 2/204
10 Pauli Grönroos 2/201
11 Martti Ajomo 1/146
12 Mika Määttä 1/122
13 Ari Ahola 1/118
14 Jani Lätti 1/106
15 Risto Ahole 1/94
16 Erkki Närä 0/101
17 Henri mäkelä 0/81
18 Samuli Hynninen 0/50

Qualification VII
Kotka 9.3.2013
35 players


1st Round
1 Kaitanen Juha - Leisti Kai 60 (w) - 60 (lost 64 points)
2 Salovaara Jesse - Auvinen Kim 9 - 60
3 Ulmanen Jaakko - Roitto Kalle 26 - 60
4 Marttinen Kimmo - Ruotsi Pekka 36 - 55
5 Nykänen Juho - Martikainen Klaus 60 - 22
6 Laatunen Pekka - Kaikko Mika 44 - 52
7 Vanhala Matti - Ivanoff Mika 60 - 40
8 Karjalainen Sami - Heikkilä Jari 60 - 35
9 Vainikka Mika - Mannonen Mikko 60 - 2
10 Mäkelä Veli-Pekka - Koso Ismo 6 - 60
11 Kuismin Markus - Malminen Juha 60 - 32
12 Kalliomäki Pentti - Mussalo Joni 27 - 60
13 Mänttäri Ilkka - Laine Hannu 30 - 60
14 Ahokas Jussi - Wiiala Mikko 60 - 26
15 Horn Teemu - Palvimo Simo 60 - 52
16 Kaipainen Pekka - Makkonen Jorma 60 - 2
17 Pekkola Janne - Pulliainen Joni 60 - 24


2nd Round
18 Malm Marcus - Kaitanen Juha 60 - 30
19 Leisti Kai - Salovaara Jesse 60 - 33
20 Auvinen Kim - Ulmanen Jaakko 55 - 60
21 Roitto Kalle - Marttinen Kimmo 60 - 23
22 Ruotsi Pekka - Nykänen Juho 38 - 60
23 Martikainen Klaus - Laatunen Pekka 48 - 60
24 Kaikko Mika - Vanhala Matti 12 - 60
25 Ivanoff Mika - Karjalainen Sami 60 - 48
26 Heikkilä Jari - Vainikka Mika 41 - 60
27 Mannonen Mikko - Mäkelä Veli-Pekka 42 - 60
28 Koso Ismo - Kuismin Markus 24 - 60
29 Malminen Juha - Kalliomäki Pentti 60 - 46
30 Mussalo Joni - Mänttäri Ilkka 60 - 34
31 Laine Hannu - Ahokas Jussi 60 - 32
32 Wiiala Mikko - Horn Teemu 49 - 60
33 Palvimo Simo - Kaipainen Pekka 60 - 59
34 Makkonen Jorma - Pekkola Janne 25 - 60
35 Pulliainen Joni - Malm Marcus 53 - 60


3rd Round
36 Kaitanen Juha - Auvinen Kim 46 - 60
37 Leisti Kai - Ulmanen Jaakko 60 - 29
38 Roitto Kalle - Ruotsi Pekka 60 - 47
39 Nykänen Juho - Laatunen Pekka 29 - 60
40 Kaikko Mika - Ivanoff Mika 60 - 41
41 Vanhala Matti - Karjalainen Sami 37 - 60
42 Vainikka Mika - Mäkelä Veli-Pekka 34 - 60
43 Koso Ismo - Malminen Juha 48 - 60
44 Kuismin Markus - Mussalo Joni 18 - 60
45 Laine Hannu - Horn Teemu 20 - 60
46 Ahokas Jussi - Palvimo Simo 27 - 60
47 Kaipainen Pekka - Pekkola Janne 18 - 60


4th Round
48 Malm Marcus - Leisti Kai 60 - 20
49 Auvinen Kim - Roitto Kalle 60 - 48
50 Nykänen Juho - Kaikko Mika 52 - 60 41 break, Juho
51 Laatunen Pekka - Vanhala Matti 51 - 48
52 Karjalainen Sami - Vainikka Mika 51 - 40
53 Mäkelä Veli-Pekka - Kuismin Markus ? - 60
54 Malminen Juha - Mussalo Joni 15 - 60
55 Laine Hannu - Palvimo Simo 50 - 60
56 Horn Teemu - Pekkola Janne 60 - 48


5th Round
57 Malm Marcus - Auvinen Kim 27 - 60
58 Roitto Kalle - Laatunen Pekka 60 - 41
59 Kaikko Mika - Karjalainen Sami 60 - 17
60 Kuismin Markus - Horn Teemu 60 - 50
61 Mussalo Joni - Palvimo Simo 27 - 60 41 break, Simo
62 Pekkola Janne - Malm Marcus 29 - 60


6th Round
63 Auvinen Kim - Kaikko Mika 60 - 27
64 Roitto Kalle - Kuismin Markus 60-15 break 36 Roitto
65 Mussalo Joni - Horn Teemu 60- 48
66 Palvimo Simo - Malm Marcus 60-38


End Results / Players to WC-Tournament:
1 Kim Auvinen BK
2 Simo Palvimo BK
3 Kalle Roitto BK
4 Joni Mussalo BK
-----no WC ticket this time------
5 Horn Teemu
6 Malm Marcus
7 Kuismin Markus
8 Kaikko Mika
9 Pekkola Janne
10 Laatunen Pekka
11 Karjalainen Sami
12 Vanhala Matti
13 Nykänen Juho
14 Leisti Kai
15 Vainikka Mika
16 Laine Hannu
17 Mäkelä Veli-Pekka
18 Malminen Juha
19 Ivanoff Mika
20 Ruotsi Pekka
21 Kaipainen Pekka
22 Kaitanen Juha
23 Koso Ismo
24 Ahokas Jussi
25 Ulmanen Jaakko
26 Pulliainen Joni
27 Heikkilä Jari
28 Wiiala Mikko
29 Kalliomäki Pentti
30 Martikainen Klaus
31 Mänttäri Ilkka
32 Marttinen Kimmo
33 Mannonen Mikko
34 Salovaara Jesse
35 Makkonen Jorma

Qualification VIII
Kouvola (KouBK) 23.3.2013
24 players

1st Round
Raivio Kimmo KouBk - Mannonen Mikko KaKa 60-16
Kihlman Markus Red Ball - Kalliomäki Pentti EBK 60-35
Puuska Kari HBK - Sipiläinen Jani LK 29-60
Leisti Kai - Mannila Antti Players 47-60
Ulmanen Jaakko KaKa - Mäkelä Veli-Pekka KaKa 60-44
Pekkola Janne KaKa - Hottola Janne IBK 60-49 (penalties)
Martikainen Klaus IBK - Arponen Jani KouBk 60-24
Larinen Simo EBK - Yrjölä Teemu BK 60-30
Ivanoff Mika HBK - Majuri Panu Red Ball 46-60
Malminen Juha IBK - Oikarinen Esa JBS 18-60
Kaikko Mika IBK - Karjalainen Sami Mikkeli 60-32 (penalties)
Laatunen Pekka KCM - Piiroinen Ari KaKa 60-34


2nd Round
Raivio Kimmo KouBk - Kihlman Markus Red Ball 60-8
Mannonen Mikko KaKa - Kalliomäki Pentti EBK 42-43v (penalties)
Puuska Kari HBK - Leisti Kai 60-14
Sipiläinen Jani LK - Mannila Antti Players 59-60 (penalties)
Ulmanen Jaakko KaKa - Pekkola Janne KaKa 60-46
Mäkelä Veli-Pekka KaKa -Hottola Janne IBK 28-60 (penalties)
Martikainen Klaus IBK - Larinen Simo EBK 47-60 (penalties)
Arponen Jani KouBk - Yrjölä Teemu BK 60-28
Ivanoff Mika HBK- Malminen Juha IBK 60-29
Majuri Panu Red Ball - Oikarinen Esa JBS 58-60 (penalties)
Kaikko Mika IBK - Laatunen Pekka KCM 60-48
Karjalainen Sami Mikkeli - Piiroinen Ari KaKa 17-60


3rd Round
Raivio - Kalliomäki 60-25
Kihlman - Puuska 60-38 (penalties)
Sipiläinen -Ulmanen 60-7
Mannila - Pekkola 44-60
Hottola - Martikainen 37-60
Arponen - Larinen 56-60
Ivanoff - Oikarinen 54-60
Majuri - Laatunen 36-60
Kaikko - Piiroinen 21-60


4th Round
Raivio- Sipiläinen 32-60
Kihlman - Mannila 60-37
Ulmanen - Martikainen 18-60
Pekkola - Kaikko 60-43
Larinen - Laatunen 12-60
Oikarinen - Piiroinen 60-46


5th Round
Raivio - Pekkola 60-26
Kihlman - Sipiläinen 60-26
Martikainen - Laatunen 54-60 (penalties)
Larinen - Oikarinen 60-18


6th Round
Raivio - Larinen 60-35
Kihlman - Oikarinen 30-60


End Results / Players to WC-Tournament:
1 Kimmo Raivio KouBK
2 Esa Oikarinen JBS
3 Pekka Laatunen KCM
4 Simo Larinen EBK

Qualification IX
Pietarsaari 31.3.2013
11 players


1st Round
Reijo Kohtala OBK 60 - Tuomo Sihvonen KoKa 30
Ari Björklund PRSK 48 - Jarmo Huhtala PRSK 60
Kalle Selkäinaho PRSK 45 - Timo Sihvonen I-HBS 60
Ari Ahola PRSK 60 - Markku Nyholm PRSJ 47
Ilkka Mänttäri KoKa 60 - Olli Siponkoski KoKa 54

2nd Round
Niko Järvi Pelika 48v - Reijo Kohtala OBK 40
Tuomo Sihvonen KoKa 60- Ari Björklund PRSK 13
Jarmo Huhtala PRSK 60 - Kalle Selkäinaho PRSK 15
Timo Sihvonen I-HBS 60 - Ari Ahola PRSK 57
Markku Nyholm PRSK 0 - Ilkka Mänttäri KoKa 60
Olli Siponkoski KoKa 60 - Niko Järvi Pelika 40

3rd Round:
Reijo Kohtala 41 - Jarmo Huhtala 60
Sihvonen Tuomo 47 - Sihvonen Timo 60
Ari Ahola 43 - Ilkka Mänttäri 60

4th Round:
Jarmo Huhtala 60 - Olli Siponkoski 59
Timo Sihvonen 49 - Niko Järvi 60

5th Round:
Timo Sihvonen 1 - Jarmo Huhtala 60
Niko Järvi 60 - Ilkka Mänttäri 59

6th Round:
Niko Järvi 47 - Ilkka Mänttäri 60

End Results / Players to WC-Tournament:
1 Jarmo Huhtala PRSK
2 Ilkka Mänttäri KoKa
3 Niko Järvi Pelika

Qualification X
Hyvinkää 6.4.2013
26 players


1st Round:
Tero Saira - Jouna Heikkinen 18 - 60
Arthur Stankevich - Santeri Saarinen 60 - 45
Janne Pekkola - Eerik Stenman 34 - 60
Jani Sipiläinen - Kari Pollari 60 - 24
Jouni Ritari - Jukka Pohjanen 23 - 60
Pentti Kalliomäki - Kai Holopainen 60 - 19
Kari Puuska - Jaakko Kosonen 60 - 47
Marcus Malm - Antti Valkama 30 - 60
Timo Sihvonen - Mika Vainikka 60 - 9
Harri Karlsson - Jarke Leppälä 60 - 51
Jukka Laari - Ari Saarinen 60 - 37
Pekka Kaipainen - Tomi Lepistö 39 - 60
Aku Nordblom - Mika Kaikko 60 - 40

2nd Round:
Tero Saira - Arthur Stankevich 29 - 60
Jouna Heikkinen - Santeri Saarinen 60 - 50
Janne Pekkola - Jani Sipiläinen 60 - 22
Eerik Stenman - Kari Pollari 60 - 40
Jouni Ritari - Pentti Kalliomäki 60 - 24
Jukka Pohjanen - Kai Holopainen 18 - 60
Kari Puuska - Marcus Malm 60 - 33
Jaakko Kosonen - Antti Valkama 25 - 60
Timo Sihvonen - Harri Karlsson 43 - 60
Mika Vainikka - Jarke Leppälä 60 - 11
Jukka Laari - Pekka Kaipainen 60 - 48
Ari Saarinen - Aku Nordblom 15 - 60
Tomi Lepistö - Mika Kaikko 34 - 60

3rd Round:
Jouna Heikkinen - Arthur Stankevich 58 - 60
Janne Pekkola - Jouni Ritari 60 - 6
Eerik Stenman - Jani Sipiläinen 60 - 28
Jukka Pohjanen - Pentti Kalliomäki 43 - 31
Kai Holopainen - Kari Puuska 23 - 60
Antti Valkama - Timo Sihvonen 43 - 60
Mika Vainikka - Harri Karlsson 60 - 52
Jukka Laari - Mika Kaikko 59 - 60
Tomi Lepistö - Aku Nordblom 60 - 57

4th Round:
Jouna Heikkinen - Janne Pekkola 42 - 60
Arthur Stankevich - Eerik Stenman 21 - 60
Jukka Pohjanen - Kari Puuska 47 - 60
Antti Valkama - Mika Vainikka 60 - 37
Timo Sihvonen - Tomi Lepistö 39 - 60
Harri Karlsson - Mika Kaikko 60 - 3
Jukka Laari - Aku Nordblom 15 - 60

5th Round:
Arthur Stankevich - Janne Pekkola 17 - 60
Eerik Stenman - Kari Puuska 40 - 60
Antti Valkama - Tomi Lepistö 2 - 60
Harri Karlsson - Aku Nordblom 29 - 60

6th Round:
Janne Pekkola - Kari Puuska 60 - 53
Eerik Stenman - Tomi Lepistö 60 - 32
Aku Nordblom -Janne Pekkola 60 - 32

End Results / Players to WC-Tournament:
Kari Puuska HBK 5 voittoa
Eerik Stenman TAK 5 voittoa
Janne Pekkola KaKa 5 voittoa
Aku Nordblom TBiK 5 voittoa
-----no WC ticket this time------
5. Tomi Lepistö PPK 4/306
6. Harri Karlsson HyvBK 3/261
7. Antti Valkama HBS 3/225
8. Arthur Stankevich HBS 3/218
9. Jouna Heikkinen I-HBS 2/220
10. Jukka Laari IBK 2/194
11. Timo Sihvonen I-HBS 2/176
12. Jukka Pohjanen SaBiK 2/168
13. Mika Vainikka SaiBi 2/166
14. Mika Kaikko IBK 2/163
15. Pentti Kalliomäki EBK 1/115
16. Jani Sipiläinen LK 1/110
17. Kai Holopainen HSK 1/102
18. Jouni Ritari EBK 1/89
19. Santeri Saarinen EBK 0/95
20. Pekka Kaipainen HBK 0/87
21. Jaakko Kosonen LK 0/72
22. Marcus Malm KaKa 0/66
23. Kari Pollari HyvBK 0/64
24. Jarke Leppälä I-HBS 0/62
25. Ari Saarinen EBK 0/52
26. Tero Saira HyvBK 0/47


Kaisa WC 2013 Qualification partipations overall was 250 players.