MM-karsintoja pelattu taas kolmella paikkakunnalla

Joni Ahola
30.6.2019

Yhdeksän MM-paikkaa oli jaossa tänä viikonloppuna, kun MM-karsintoja pelattiin Torniossa, Tampereella ja Helsingissä. Torniosta paikat nappasivat Heikkinen Juha TBO, Pessa Jari ToK, Hälvä Matti RBK ja Hyyryläinen Juha CCA. Tampereelta paikat ottivat Jokitie Jesse TAK ja Elkharam Joonas MSC. Helsingissä paikat Laitila Juha HyvBk, Nykänen Juho Kaka ja Rantanen Pauli HBK.

Tornion Klubi Kaisa MM-karsinta XI 29.6.2019
25 pelaajaa, neljälle parhaalle MM-kisapaikka

1.Kierros
Heikkinen Juha TBO 33v - Koski Jouni ToK 9
Kallio Markku RKK 34 - Koski Ari TBO 58v
Moskajärvi Pentti ToK 60 - Heikkinen Petri ToK 0
Autio Matti ToK 39 - Pessa Jari ToK 48v
Auno Juha TBO 60 - Kuusela Toni RBK 31
Niemelä Jouko RBK 56 - Alaviuhkola Matti ToK 60
Alaluusua Sampo RBK 49 - Hyyryläinen Juha CCA 60
Peräntie Esa ToK 60 - Sipola Pekka RBK 33
Viitanen Lauri RBK 29 - Halvari Heikki RBK 60
Juola Mika OBK 60 - Hernesniemi Pekka RBK 33
Hälvä Matti RBK 60 - Ulen Heikki KeMK 9
Tuomilehto Rauno RBK 30 - Siilakka Janne ToK 46v

2.Kierros
Alakunnas Ilkka RBK 32 - Heikkinen Juha TBO 52v
Koski Jouni ToK 20 - Kallio Markku RKK 60
Koski Ari TBO 22 - Moskajärvi Pentti ToK 60 
Heikkinen Petri ToK 60 - Autio Matti ToK 53
Pessa Jari ToK 60 - Auno Juha TBO 25
Kuusela Toni RBK 7 - Niemelä Jouko RBK 60
Alaviuhkola Matti ToK 60 - Alaluusua Sampo RBK 31
Hyyryläinen Juha CCA 60 - Peräntie Esa ToK 30 (Hyyryläinen 39 sarja)
Sipola Pekka RBK 35 - Viitanen Lauri RBK 38v
Halvari Heikki RBK 60 - Juola Mika OBK 51
Hernesniemi Pekka RBK 25 - Hälvä Matti RBK 60
Ulen Heikki KeMK 15 - Tuomilehto Rauno RBK 60
Siilakka Janne ToK 60 - Alakunnas Ilkka RBK 56

3.Kierros
Heikkinen Juha TBO 60 - Kallio Markku RKK 47
Koski Ari TBO 60 - Heikkinen Petri ToK 37
Moskajärvi Pentti ToK 27 - Pessa Jari ToK 60
Auno Juha TBO 37 - Niemelä Jouko RBK 60
Alaviuhkola Matti ToK 31 - Hyyryläinen Juha CCA 60 
Peräntie Esa ToK 24 - Viitanen Lauri RBK 60
Halvari Heikki RBK 45 - Hälvä Matti RBK 60
Juola Mika OBK 60 - Tuomilehto Rauno RBK 20

4.Kierros
Siilakka Janne ToK 36 - Heikkinen Juha TBO 54v
Koski Ari TBO 14 - Pessa Jari ToK 60
Moskajärvi Pentti ToK 45 - Niemelä Jouko RBK 60
Alaviuhkola Matti ToK 21 - Viitanen Lauri RBK 47v
Hyyryläinen Juha CCA 53 - Halvari Heikki RBK 60
Juola Mika OBK 60 - Hälvä Matti RBK 32

5.Kierros
Siilakka Janne ToK 47 - Pessa Jari ToK 60 
Heikkinen Juha TBO 60 - Niemelä Jouko RBK 54
Hyyryläinen Juha CCA 60 - Juola Mika OBK 51
Viitanen Lauri RBK 21 - Hälvä Matti RBK 60

6.Kierros
Halvari Heikki RBK 60 - Heikkinen Juha TBO 48
Pessa Jari ToK 60 - Halvari Heikki RBK 41
Hyyryläinen Juha CCA 52 - Hälvä Matti RBK 60

Lopputulokset (TOP4 MM-kisapaikka):
Heikkinen Juha TBO
Pessa Jari ToK
Hälvä Matti RBK
Hyyryläinen Juha CCA

5. Halvari Heikki RBK- 4/326
6. Niemelä Jouko RBK - 3/ 290
7. Juola Mika OBK - 3/ 282
8. Viitanen Lauri RBK - 3/195
9. Moskajärvi Pentti ToK - 2/192
10. Siilakka Janne ToK - 2/189
11. Alaviuhkola Matti ToK - 2/172
12. Koski Ari TBO - 2/154
13. Kallio Markku RKK - 1/141
14. Auno Juha TBO - 1/122
15. Peräntie Esa ToK- 1/114
16. Tuomilehto Rauno RBK - 1/110
17. Heikkinen Petri ToK - 1/97
18. Autio Matti ToK - 0/92
19. Alakunnas Ilkka RBK - 0/88
20. Alaluusua Sampo RBK - 0/80
21. Sipola Pekka RBK - 0/68
22. Hernesniemi Pekka RBK - 0/58
23. Kuusela Toni RBK - 0/38
24. Koski Jouni ToK - 0/29
25. Ulen Heikki KeMK - 0/24

--------------------------------------------

Tampere Ammattiklubi & Kauppaseura Kaisa MM-karsinta XII 29.6.2019
14 pelaajaa, kahdelle parhaalle MM-kisapaikka

1. kierros
Jesse Jokitie TAK 12 - Jussi Turtiainen WKS 60
Yrjö Perä-Rouhu TKS 19 - Ari Koski TKS 60
Ari-Pekka Leppänen TAK 60 - Kari Lehikoinen TAK 49
Mika Juoperi TAK 60 -Lasse Pylkkänen MSC 30
Ari Perä-Rouhu TKS 41 - Juho Hänninen TAK 60
Mika Lehtimäki TKS 60- Vesa Pihkala TAK 0
Teppo Rantanen TAK 42- Joonas Elkharam MSC 60

2. kierros
Jesse Jokitie TAK 60 - Yrjö Perä-Rouhu TKS 3
Jussi Turtiainen WKS 52 - Ari Koski TKS 60
Ari-Pekka Leppänen TAK 22 -Mika Juoperi TAK 60 
Kari Lehikoinen TAK 18 -Lasse Pylkkänen MSC 60
Ari Perä-Rouhu TKS 29 - Mika Lehtimäki TKS 60
Juho Hänninen TAK 60 - Teppo Rantanen TAK 26
Vesa Pihkala TAK 16- Joonas Elkharam MSC 60

3.kierros
Jesse Jokitie TAK 58v - Ari Koski TKS 54
Jussi Turtiainen WKS 60- Ari-Pekka Leppänen TAK 32
Mika Juoperi TAK 26 - Juho Hänninen TAK 60
Lasse Pylkkänen MSC 60 - Mika Lehtimäki TKS 15

4krs
Joonas Elkharam MSC 37 - Jesse Jokitie TAK 60
Jussi Turtiainen WKS 60 - Mika Juoperi TAK 54
Ari Koski TKS 36 - Lasse Pylkkänen MSC 60
Juho Hänninen TAK 31 - Mika Lehtimäki TKS 60

5krs
Joonas Elkharam MSC 60 - Jussi Turtiainen WKS 15
Jesse Jokitie TAK 60- Lasse Pylkkänen MSC 20

6krs
Juho Hänninen TAK 51 - Joonas Elkharam MSC 60
Mika Lehtimäki TKS 42 - Jesse Jokitie TAK 60 

Lopputulokset (Top2 MM-kisapaikka)
1.Jesse Jokitie TAK 5-310
2.Joonas Elkharam MSC 4-277

3.Juho Hänninen TAK 3-262
4.Jussi Turtiainen WKS 3-247
5.Mika Lehtimäki TKS 3-237
6.Lasse Pylkkänen MSC 3-230
7.Ari Koski TKS 2-210
8.Mika Juoperi TAK 2-200
9.Ari Leppänen TAK1-114
10.Ari Perä-Rouhu TKS 0-70
11.Teppo Rantanen TAK 0-68
12.Kari Lehikoinen TAK 0-67
13.Yrjö Perä-Rouhu TKS 0-22
14.Vesa Pihkala TAK 0-16

----------------------------------------------------------

Helsinki Puh.veli-klubi Kaisa MM-karsinta XIII 29.6.2019
18 pelaajaa, kolmelle parhaalle MM-kisapaikka

1.krs
Jyrki Nikitin PVK 6 - Jukka Pohjanen SABIK 60
Nesto Mattila HBK 60 - Risto Vainio TBK 33
Mika Poikolainen I-HBS 60 - Arseni Sevastyanov BK 39
Pekka Ruotsi PVK 31 - Sami Jyläs PVK 60
Jukka Kontio EBK 27 - Juha Laitila HYVBK 60
Harri Korkiakoski I-HBS 60 - Jesse Hämäläinen PVK 27
Kari Puuska HBK 60 - Juho Nykänen KAKA 51 (Puuska 33 sarja)
Jarmo Tainio PVK 60 - Santeri Saarinen EBK 24
Pauli Rantanen HBK 60 - Timo Hjort PVK 25 

2.krs tulokset
Mika Poikolainen I-HBS 58 - Jukka Kontio EBK 60
Arseni Sevastyanov BK 60 - Juha Laitila HYVBK 12
Nesto Mattila HBK 60 - Jyrki Nikitin PVK 36
Risto Vainio TBK 6 - Jukka Pohjanen SABIK 60
Pekka Ruotsi PVK 33 - Pauli Rantanen HBK 60
Sami Jyläs PVK 37 - Timo Hjort PVK 60
Harri Korkiakoski I-HBS 41 - Kari Puuska HBK 60
Jesse Hämäläinen PVK 60 - Jarmo Tainio PVK 41
Juho Nykänen KAKA 60 - Santeri Saarinen EBK 26 (Nykänen 38 sarja)

3.krs
Mika Poikolainen I-HBS 31 - Juha Laitila HYVBK 60
Arseni Sevastyanov BK 60 - Jukka Kontio EBK 24
Nesto Mattila HBK 13 - Jukka Pohjanen SABIK 60
Sami Jyläs PVK 25 - Pauli Rantanen HBK 60
Timo Hjort PVK 0 - Harri Korkiakoski I-HBS 60
Jesse Hämäläinen PVK 60 - Kari Puuska HBK 9 (Hämäläinen 32 sarja)
Juho Nykänen KAKA 60 - Jarmo Tainio PVK 0 (Nykänen 33 sarja)

4.krs
Arseni Sevastyanov BK 60 - Nesto Mattila HBK 27
Juha Laitila HYVBK 60 - Jukka Pohjanen SABIK 40
Pauli Rantanen HBK 60 - Harri Korkiakoski I-HBS 34
Jesse Hämäläinen PVK 36 - Juho Nykänen KAKA 60

5.krs
Kari Puuska HBK 60 - Arseni Sevastyanov BK 53
Juha Laitila HYVBK 60 - Pauli Rantanen HBK 48
Jukka Pohjanen SABIK 49 - Juho Nykänen KAKA 60

6.krs
Juha Laitila HYVBK 60 - Kari Puuska HBK 59
Pauli Rantanen HBK 48 - Juho Nykänen KAKA 60

TOP3 lunastivat kilpailupaikan: 
Juha Laitila, HyvBk
Juho Nykänen, KAKA
Pauli Rantanen, HBK