Vilkas Puhveliturnaus käynnisti kauden - Pasanen voittoon

Joni Ahola
20.8.2018

1. Ville Pasanen yhdessä PVK:n puuhamiehen Jarmo Tainion kanssa
1. Ville Pasanen yhdessä PVK:n puuhamiehen Jarmo Tainion kanssa
Puhveliturnaus TOP5
Puhveliturnaus TOP5
2. Mika Stark yhdessä PVK:n puuhamiehen Jarmo Tainion kanssa
2. Mika Stark yhdessä PVK:n puuhamiehen Jarmo Tainion kanssa
3. Tom Seppelin yhdessä PVK:n puuhamiehen Jarmo Tainion kanssa
3. Tom Seppelin yhdessä PVK:n puuhamiehen Jarmo Tainion kanssa

Kausi alkoi kaisan osalta mahtavasti, kun peräti 65 pelaajaa osallistui kauden avauskilpailuun Helsingin Puhveliturnaukseen. Kesäkauden avaukset eivät ole koskaan alkaneet näin vilkkaassa osallistujamäärässä. Viime kauden rankingykkönen, Helsingin Ville Pasanen avasi totutun tehokkaasti niin kuin aina pääkaupunkiseudun kilpailuissa. Pasanen voitti turnauksen finaalissa Espoon Mika Starkin 60-46. Pasanen sai kisojen ainoan piikin Helsingin Tom Seppeliniltä jopa tylysti lukemin 60-6. Seppelin itse puolestaan putosi semifinaalissa Mika Starkille ja saavutti kisoista kolmannen sijan. Etelä-Suomen hallintaa pääsi rikkomaan Oulun Tero Räisänen joka oli kisojen neljäs.

Puhveliturnauksen pisimpiä sarjoja pääsi nakuttelemaan mm. HBK:n Olli Muotka joka teki Jussi Holopaista vastaan 37 pisteen sarjan. Hyvinkään Julius Rimpiläinen nakutti 36 sarjan, jonka turvin hän pudotti upean viime kevään pelanneen Kakan Simo Palvimon "kanveesiin".

Helsingin Puhveliklubin ja Helsingin Biljardikerhon yhteistyö on nostanut pääkaupunkiseudun osakkeita mukavasti, kun kummallakin pelipaikalla löytyy yhteensä kahdeksan kaisapöytää. Lisäksi PVK on kunnostautunut jo reilun vuoden pyramidin parissa, kun Puhveliklubilta löytyy neljä kunnon pyramidipöytää. PVK:lla pelataankin kauden aikana paljon Pyramidikisoja. 65 pelaajaa oli hieno avaus kaudelle. Kaisan MM-kilpailut pelataan ensi vuoden syyskuussa Rovaniemen Santa Parkissa, mutta jo nyt on syytä alkaa keräämään rankingpisteitä sillä kauden rankingpisteet ja sijoitukset tulevat vaikuttamaan MM-valintoihin. MM-kilpailuista tulee vielä oma tiedote lähiaikoina.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kaisa RG1 Puhveliturnaus 18.-19.8.2018 lopputulokset:
1. Pasanen Ville HBK - 9/546
2. Stark Mika EBK - 8/547
3. Seppelin Tom HBK - 7/485
4. Räisänen Tero TBO - 7/448
5. Muotka Olli HBK - 6/408
6. Kontio Jukka EBK - 5/372 Kabike Paras palkintojen ulkopuolinen.
7. Vainionpää Arto OBK - 5/365
8. Mattila Nesto HBK - 5/348
9. Rimpiläinen Julius HyvBK - 5/345
10. Mettälä Pasi KK-79 - 4/328 Paras 4v 
11. Korkiakoski Harri I-HBS - 4/319
12. Fick Jukka KSBK - 4/311
13. Holopainen Jussi KLK - 4/302
14. Ruokonen Roope Biklu - 4/297
15. Heinonen Kari PVK - 4/253
16. Lehikoinen Kari TAK - 3/275 paras 3v
17. Koponen Markku HSK - 3/260
17. Hyvärinen Niklas HBK - 3/260
19. Teittinen Jari I-HBS - 3/245
20. Ruotsi Pekka PVK - 3/241
21. Kaijansaari Simo OBK - 3/220
22. Lämsä Seppo OBK - 2/201 Ei ollut mukana Kabikessa
23. Martikainen Klaus IBK - 2/195 2v paras
24. Gynther Mika SeBK - 2/188
25. Palvimo Simo KaKa - 2/183
26. Tainio Tatu PVK - 2/175
27. Häkkinen Juha PPK - 2/170
28. Liinakari Juuso HyvBK - 2/164
29. Stenman Eerik TSK - 2/152
30. Puuska Kari HBK - 1/162 1v Paras 
31. Puustinen Vesa EBK - 1/160
32. Vainio Risto TBK - 1/152
33. Hämäläinen Heimo HBK - 1/145
34. Saarinen Santeri Ritz - 1/133
34. Kaivonen Tero TAK - 1/133
36. Rontu Tomi TAK - 1/124
37. Thoménius Kari HBK - 1/118
38. Elonen Mertsi SaBik - 1/114
38. Tainio Jarmo PVK - 1/114
40. Asikainen Petri KK-79 - 1/113
41. Ijäs Markku HyvBK - 1/105
42. Nikitin Jyrki PVK - 1/82
43. Keto Vesa PPK - 1/70
44. Ronkainen Topi KeMK - 0/91
45. Juola Mika OBK - 0/86
45. Vatanen Esko SaBik - 0/86
47. Hellström Jon PPK - 0/83
48. Suomalainen Jari PPK - 0/79
49. Tunturi Kari OBK - 0/75
50. Tarvainen Juha IBK - 0/71
51. Nuutinen Mauno PVK - 0/63
52. Laine Kim PVK - 0/60
53. Pohjanen Jukka SaBik - 0/55
53. Pekkala Panu EBK - 0/55
55. Öhman Kaj HBK - 0/51
56. Virtanen Olli OBK - 0/48
57. Marttinen Kimmo KaKa - 0/45
58. Rantanen Pauli HBK - 0/43
59. Kiviaho Tero KoKa - 0/42
60. Jyläs Sami PVK - 0/37
61. Huupponen Janne SaBik - 0/36
62. Poikolainen Mika I-HBS - 0/33
63. Ström Micke CCA - 0/24
64. Päivinen Tero PVK - 0/22
65. Viitala Matti OBK - 0/15


Pelitulokset:

HBK 1. kierros
Vainionpää Arto OBK 60 - Nikitin Jyrki PVK 19
Huupponen Janne SaBik 22 - Puuska Kari HBK 60
Räisänen Tero TBO 60 - Päivinen Tero PVK 11
Jyläs Sami PVK 18 - Stark Mika EBK 60
Seppelin Tom HBK 60 - Kiviaho Tero KoKa 14
Marttinen Kimmo KaKa 36 - Koponen Markku HSK 60
Elonen Mertsi SaBik 60- Tarvainen Juha IBK 49
Thoménius Kari HBK 6 - Kontio Jukka EBK 60
Virtanen Olli OBK 48 - Lämsä Seppo OBK 60
Asikainen Petri KK-79 34- Korkiakoski Harri I-HBS 60
Martikainen Klaus IBK 60 - Rantanen Pauli HBK 6
Viitala Matti OBK 2 - Teittinen Jari I-Hbs 60
Mettälä Pasi KK-79 60 - Tunturi Kari OBK 32
Öhman Kaj HBK 33- Muotka Olli HBK 60
Ronkainen Topi KeMK 52 - Stenman Eerik TSK 60
Liinakari Juuso HyvBK 60 - Suomalainen Jari PPK 57

PVK 1. kierros
Pohjanen Jukka SaBik 28 - Saarinen Santeri Ritz 60
Ijäs Markku HyvBK 16 - Holopainen Jussi KLK 60
Palvimo Simo KaKa 42 - Ruotsi Pekka PVK 60
Juola Mika OBK 37 - Rimpiläinen Julius HyvBK 60
Puustinen Vesa EBK 60 - Keto Vesa PPK 4
Häkkinen Juha PPK 60 - Hyvärinen Niklas HBK 35
Nuutinen Mauno PVK 15 - Heinonen Kari PVK 60
Vatanen Esko SaBik 46 - Tainio Jarmo PVK 60
Tainio Tatu PVK 8 - Ruokonen Roope Biklu 60
Poikolainen Mika I-HBS 4 - Hämäläinen Heimo HBK 60
Fick Jukka KSBK 60 - Laine Kim PVK 7
Vainio Risto TBK 45 - Kaijansaari Simo OBK 60
Hellström Jon PPK 52 - Gynther Mika SeBK 60
Lehikoinen Kari TAK 60 - Ström Micke CCA 24
Pasanen Ville HBK 60 - Pekkala Panu EBK 41
Mattila Nesto HBK 60 - Rontu Tomi TAK 29

HBK 2. kierros
Vainionpää Arto OBK 60 - Huupponen Janne SaBik 14
Nikitin Jyrki PVK 60 - Puuska Kari HBK 48
Räisänen Tero TBO 60 - Jyläs Sami PVK 19
Päivinen Tero PVK 11 - Stark Mika EBK 60
Seppelin Tom HBK 60- Marttinen Kimmo KaKa 9
Kiviaho Tero KoKa 28 - Koponen Markku HSK 60
Elonen Mertsi SaBik 28 - Thoménius Kari HBK 60
Tarvainen Juha IBK 22 - Kontio Jukka EBK 60
Virtanen Olli OBK 0 - Asikainen Petri KK-79 60
Lämsä Seppo OBK 38 - Korkiakoski Harri I-HBS 60
Martikainen Klaus IBK 60 - Viitala Matti OBK 13
Rantanen Pauli HBK 37 - Teittinen Jari I-Hbs 60
Mettälä Pasi KK-79 60 - Öhman Kaj HBK 18
Tunturi Kari OBK 43 - Muotka Olli HBK 60
Ronkainen Topi KeMK 39 - Liinakari Juuso HyvBK 60
Stenman Eerik TSK6 0 - Suomalainen Jari PPK 22 PPK

PVK 2. kierros
Pohjanen Jukka SaBik 27 - Kaivonen Tero TAK 60
Saarinen Santeri Ritz 38 - Ijäs Markku HyvBK 60
Holopainen Jussi KLK 39 - Palvimo Simo KaKa 60 Simo 33p sarja
Ruotsi Pekka PVK 60 - Juola Mika OBK 49
Rimpiläinen Julius HyvBK 60 - Puustinen Vesa EBK 53
Keto Vesa PPK 60 - Häkkinen Juha PPK 35
Hyvärinen Niklas HBK 60 - Nuutinen Mauno PVK 48
Heinonen Kari PVK 60 - Vatanen Esko SaBik 40
Tainio Jarmo PVK 16 - Tainio Tatu PVK 60
Ruokonen Roope Biklu 60 - Poikolainen Mika I-HBS 29
Hämäläinen Heimo HBK 48 - Fick Jukka KSBK 60
Laine Kim PVK 53 - Vainio Risto TBK 60
Kaijansaari Simo OBK 34v - Hellström Jon PPK 31
Gynther Mika SeBK 45 - Lehikoinen Kari TAK 60
Ström Micke CCA 0 - Pasanen Ville HBK 60
Pekkala Panu EBK 14 - Mattila Nesto HBK 60
Rontu Tomi TAK 54v - Kaivonen Tero TAK 50

HBK 3. kierros
Vainionpää Arto OBK 60 - Puuska Kari HBK 54
Nikitin Jyrki PVK 3 - Räisänen Tero TBO 60
Stark Mika EBK 21 - Seppelin Tom HBK60 0
Koponen Markku HSK 60 - Elonen Mertsi SaBik 26
Thomenius Kari HBK 52 - Lämsä Seppo OBK 54v
Kontio Jukka EBK 60-Asikainen Petri KK-79 19
Korkiakoski Harri I-Hbs 55v-Martikainen Klaus IBK 28
Teittinen Jari I-Hbs 60- Mettälä Pasi KK-79 49
Muotka Olli HBK 60- Stenman Eerik TSK-6
Liinakari Juuso HyvBK 18- Vainionpää Arto OBK 60

PVK 3. kierros
Saarinen Santeri Ritz 35 - Holopainen Jussi KLK 60
Ijäs Markku HyvBK 29 - Palvimo Simo KaKa 60
Ruotsi Pekka PVK 60 - Rimpiläinen Julius HyvBK 36
Puustinen Vesa EBK 47 - Häkkinen Juha PPK 60
Keto Vesa PPK 6 - Hyvärinen Niklas HBK 60
Heinonen Kari PVK 60 - Tainio Jarmo PVK 38
Tainio Tatu PVK 60 - Hämäläinen Heimo HBK 37
Ruokonen Roope Biklu 60 - Fick Jukka KSBK 38
Vainio Risto TBK 47 - Gynther Mika SeBK 60
Kaijansaari Simo OBK 51 - Lehikoinen Kari TAK 60
Pasanen Ville HBK 60 - Rontu Tomi TAK 41
Mattila Nesto HBK 60 - Kaivonen Tero TAK 23

HBK 4. kierros
Räisänen Tero TBO 7 - Mika Stark EBK 60
Seppelin Tom HBK 60 - Koponen Markku HSK 27
Kontio Jukka EBK 54v.- Seppo Lämsä OBK 43
Korkiakoski Harri I-Hbs 60- Teittinen Jari I-Hbs 47
Martikainen Klaus IBK 47 - Mettälä Pasi KK-79 60
Muotka Olli HBK 60 - Liinakari Juuso HyvBK 26
Stenman Eerik TSK 37 - Vainionpää Arto OBK6 0 (Vainionpään 5. kierros)

PVK 4. kierros
Holopainen Jussi KLK 60 - Ruotsi Pekka PVK 28
Palvimo Simo KaKa 21 - Rimpiläinen Julius HyvBK 60 Julius 36p sarja
Häkkinen Juha PPK 15 - Heinonen Kari PVK 60
Hyvärinen Niklas HBK 60 - Tainio Tatu PVK 47
Ruokonen Roope Biklu 46 - Kaijansaari Simo OBK 60
Fick Jukka KSBK 60 - Gynther Mika SeBK 23
Lehikoinen Kari TAK 54 - Pasanen Ville HBK 60
Holopainen Jussi KLK 60 - Mattila Nesto HBK 27 (Holopaisen 5.kierroksen peli)

5. Kierros pelkästään PVK:lla
Seppelin Tom HBK 47 - Räisänen Tero OBK 60
Stark Mika EBK 60 - Koponen Markku HSK 53
Kontio Jukka EBK 60 - Korkiakoski Harri I-HBS 58
Teittinen Jari HBK 18 - Muotka Olli HBK 60
Mettälä Pasi KK-79 60 - Ruotsi Pekka PVK 33
Rimpiläinen Julius HyvBK 60 - Hyvärinen Niklas HBK 45
Heinonen Kari PVK 9 - Ruokonen Roope Biklu 60
Fick Jukka KSBK 60 - Kaijansaari Simo OBK 15
Lehikoinen Kari TAK 41 - Mattila Nesto HBK 60
Pasanen Ville HBK 60 - Vainionpää Arto OBK 26

6. Kierros
Pasanen Ville HBK 60 - Vainionpää Arto OBK 26
Räisänen Tero TBO 60 - Kontio Jukka EBK 40
Stark Mika EBK 60 - Korkiakoski Harri I-HBS 26
Seppelin Tom HBK 60 - Mettälä Pasi KK-79 39
Muotka Olli HBK 60 - Holopainen Jussi KLK 23 (Muotka 37 sarja)
Rimpiläinen Julius HyvBK 60 - Heinonen Kari PVK 17
Ruokonen Roope Biklu 11 - Pasanen Ville HBK 60
Fick Jukka KSBK 33 - Mattila Nesto HBK 60

7. Kierros
Vainionpää Arto OBK 39 - Räisänen Tero TBO 60
Stark Mika EBK 60 - Kontio Jukka EBK 38
Seppelin Tom HBK 60 - Muotka Olli HBK 19
Rimpiläinen Julius HyvBK 9 - Pasanen Ville HBK 60
Mattila Nesto HBK 0 - Räisänen Tero TBO 0 Räisäsen 8 kierros

8. Kierros
Stark Mika EBK 60 - Muotka Olli HBK 29
Seppelin Tom HBK 60 - Pasanen Ville HBK 6

9. Kierros (semifinaalit)
Stark Mika EBK 60 - Seppelin Tom HBK 18. Stark Finaaliin.
Räisänen Tero OBK 21 - Pasanen Ville HBK 60 Pasanen Finaaliin.

Finaali
Stark Mika EBK 46 - Pasanen Ville HBK 60