Markku Koponen voitti YT-klubien SM:n ja Imatra voitti Joukkuekilpailun

Joni Ahola
11.2.2018

Markku Koponen HSK sai neljännellä kierroksella tappion toiselta HSK:n pelaajalta Jussi Hannukkalalta, mutta jatkoi tämän jälkeen tappioitta päätyyn asti.
Markku Koponen HSK sai neljännellä kierroksella tappion toiselta HSK:n pelaajalta Jussi Hannukkalalta, mutta jatkoi tämän jälkeen tappioitta päätyyn asti.
Imatran Kerho voitti joukkuemestaruuden
Imatran Kerho voitti joukkuemestaruuden
Kuopion Liikemiesklubi ry. 100v - ONNEA!
Kuopion Liikemiesklubi ry. 100v - ONNEA!


































































































Helsingin Suomalaisen Klubin yhteispotretti
Helsingin Suomalaisen Klubin yhteispotretti

Kuopion Liikemiesklubi järjesti odotetun upeasti 63. YT-klubien SM-tapahtuman viikonloppuna. Kolmen päivän turnauksen finaalipäivänä ei KLK itse enää menestynyt, mutta tasainen viikonlopun suoritus toi isäntien ykkösjoukkueelle pronssia 100v juhlavuoden kunniaksi. Imatran Kerhon ykkösnyrkit Timo Muhonen ja Janne Stenberg olivat rautaa ja valloittivat podiumpaikoillaan mestaruuden Imatraan. Kisojen henkilökohtaisen sarjan kunkku oli kuitenkin lopulta Helsingin Markku Koponen joka kukisti finaalissa Timo Muhosen kahdesti (60-2 ja 60-59). Koposen trillerivoitto toi herralle uran toisen YT-klubien mestaruuden ja avitti HSK:n joukkuekilpailun hopeasijalle. Ensimmäinen voitto Koposelle tuli vuonna 2002 Raumalta.

kuvat: Tero Kaivonen

 

Joukkuekilpailu, lopputulokset:
1. IK 17/1216 
2. HSK 1 15/1043  
3. KLK 12/943 
4. LK 11/838 
5. OSK 1 11/827 
6. TKS 1 11/780 
7. KouBK 10/843
8. HSK 2 7/660 
9. ToK 7/579
10. PPK 1 7/520
11. TAK 1 6/555 
12. TSK 6/553 
13. WKS 1 6/518
14. PPK 2 6/444
15. RKK 5/564
16. KLK 2 4/408
17. OSK 2 3/340
18. RKS 1 2/341
19. TAK 2 2/324
20. RKS 2 2/320
21. WKS 2 2/275
22. KeMK 1/214
23. TKS 2 1/213
24. JK 1/196
25. SKS 1/184
26. MLS 0/153

Henkilökohtainen kilpailu, lopputulokset:

1. Markku Koponen HSK 1 - 9/577
2. Timo Muhonen IK - 8/541
3. Janne Stenberg IK - 7/487
4. Sami Rokkanen LK - 6/415
5. Simo Kaijansaari OSK - 6/392
6. Ilkka Korhonen TKS 1 - 5/404
7. Jussi Hannukkala HSK 2 - 5/393
8. Päivö Iso-Herttua TSK - 5/382
9. Mika Määttä TAK 1 - 5/368
10. Arto Tuhkanen KLK 1 - 5/343
11. Lassi Fontell KouBK - 4/342
12. Jussi Holopainen KLK 1 - 4/339
13. Juha Auno ToK - 4/333
14. Jyri Rautiainen KouBK - 4/325
15. Kai Holopainen HSK 1 - 4/298
16. Jon Hellström PPK 1 - 4/247
17. Juha Karjalainen KLK 1 - 3/261
18. Mika Juola OSK 1 - 3/248
19. Mikko Oinonen KLK 2 - 3/231
20. Ari Perä-Rouhu TKS 1 - 3/210
21. Arto Sudensalmi LK - 3/203
22. Juha Häkkinen PPK 2 - 3/171
23. Kari Kallio RKK - 2/231
24. Jyrki Ruuskanen LK - 2/220
25. Matti Hälvä RKK - 2/206
26. Pekka Muurimäki HSK 2 - 2/189
27. Toni Taitokari IK - 2/188
28. Juha Kantanen WKS 1 - 2/187
29. Kari Tunturi OSK 1 - 2/186
30. Jari Suomalainen PPK 1 - 2/185
31. Ari Saarenpää KouBK - 2/176
32. Pertti Ajomo RKS 1 - 2/169
32. Jorma Räisänen WKS 1 - 2/169
34. Seppo Lämsä OSK 2 - 2/168
34. Mikael Nordberg HSK 1 - 2/168
36. Mika Lehtimäki TKS 1 - 2/166
36. Mauri Paltola PPK 2 - 2/166
38. Pasi Vepsäläinen WKS 1 - 2/162
39. Petri Heikkinen ToK - 2/153
40. Pasi Lampimäki TAK 2 - 1/167
41. Kimmo Tamminen RKS 2 - 1/139
41. Eerik Stenman TSK - 1/139
43. Mikko Rantanen TAK 2 - 1/132
44. Erkki Närä RKK - 1/127
45. Jarmo Kaija WKS 2 - 1/123
46. Tero Kaivonen TAK 1 - 1/121
47. Harri Riikonen WKS 2 - 1/113
48. Ari Koski TKS 2 - 1/110
49. Jan Knus PPK 2 - 1/107
50. Jukka Knuutinen KLK 2 - 1/106
51. Erkki Tähtinen RKS 2 - 1/96
52. Matti Alaviuhkola ToK - 1/93
53. Vesa Keto PPK 1 - 1/88
54. Tommi Silvan JK - 1/84
55. Matti Viitala OSK 2 - 1/82
56. Heikki Ulen KeMK - 1/76
57. Kari Virtanen SKS - 1/73
58. Veli-Pekka Sinisalo RKS 1 - 0/91
59. Jorma Tulkki OSK 2 - 0/90
60. Esa Viljanen RKS 2 - 0/85
61. Martti Ajomo RKS 1 - 0/81
62. Jyrki Heino HSK 2 - 0/78
63. Yrjö Perä-Rouhu TKS 2 - 0/75
64. Jorma Tuomainen KLK 2 - 0/71
64. Jaakko Valkama KeMK - 0/71
66. Jari Uimonen JK - 0/68
67. Kari Kajanne KeMK - 0/67
68. Juha Repo TAK 1 - 0/66
69. Janne Lehiö SKS - 0/59
70. Ari Partti MLS - 0/53
71. Tuomas Punnonen SKS - 0/52
72. Matti Jarkko MLS - 0/50
72. Jouni Silonsaari MLS - 0/50
74. Ari Stenroos JK - 0/44
75. Seppo Leskinen TSK - 0/42
76. Marko Hoffren WKS 2 - 0/39
77. Jarmo Grönroos TKS 2 - 0/28
78. Heikki Mäkelä TAK 2 - 0/25

1. kierros 
Matti Viitala OSK 2 7 - Kari Tunturi OSK 1 60
Petri Heikkinen ToK 60 - Jorma Tuomainen KLK 2 45
Ilkka Korhonen TKS 1 60 - Jussi Holopainen KLK 1 46
Mika Määttä TAK 1 60 - Ari Partti MLS 49
Jari Suomalainen PPK 1 19 - Pertti Ajomo RKS 1 60
Jari Uimonen JK 23 - Eerik Stenman TSK 60
Janne Stenberg IK 60 - Jarmo Grönroos TKS 2 1
Heikki Mäkelä TAK 2 0 - Juha Kantanen WKS 1 60, 8 min
Arto Sudensalmi LK 60 - Kari Virtanen SKS 6
Juha Häkkinen PPK 2 15 - Erkki Tähtinen RKS 2 60
Kari Kajanne KeMK 30 - Kari Kallio RKK 60
Jarmo Kaija WKS 2 37 - Pekka Muurimäki HSK 2 47v
Kai Holopainen HSK 1 58 - Lassi Fontell KouBK 60
Ari Perä-Rouhu TKS 1 54v - Matti Jarkko MLS 36
Jorma Räisänen WKS 1 60 - Veli-Pekka Sinisalo RKS 1 54
Mauri Paltola PPK 2 53v - Kimmo Tamminen RKS 2 45
Ari Koski TKS 2 60 - Juha Karjalainen KLK 1 32
Jon Hellström PPK 1 60 - Jaakko Valkama KeMK 18
Pasi Lampimäki TAK 2 60 - Seppo Leskinen TSK 17
Erkki Närä RKK 35 - Ari Saarenpää KouBK 60
Timo Muhonen IK 60 - Simo Kaijansaari OSK 9
Tommi Silvan JK 60 - Tuomas Punnonen SKS 36
Jyrki Heino HSK 2 38 - Jyrki Ruuskanen LK 60
Tero Kaivonen TAK 1 35 - Mikael Nordberg HSK 1 60
Jorma Tulkki OSK 2 48 - Juha Auno ToK 60
Mikko Oinonen KLK 2 60 - Marko Hoffren WKS 2 20
Vesa Keto PPK 1 60 - Martti Ajomo RKS 1 54
Matti Alaviuhkola ToK 26 - Arto Tuhkanen KLK 1 60 (Tuhkanen 45 sarja)
Mika Lehtimäki TKS 1 40 - Jukka Knuutinen KLK 2 60
Toni Taitokari IK 56v - Mika Juola OSK 1 44
Ari Stenroos JK 0 - Päivö Iso-Herttua TSK 60
Seppo Lämsä OSK 2 60 - Yrjö Perä-Rouhu TKS 2 30
Matti Hälvä RKK 60 - Mikko Rantanen TAK 2 48
Sami Rokkanen LK 60 - Juha Repo TAK 1 35
Jyri Rautiainen KouBK 60 - Janne Lehiö SKS 2
Pasi Vepsäläinen WKS 1 60 - Jan Knus PPK 2 27
Esa Viljanen RKS 2 39 - Heikki Ulen KeMK 48v
Harri Riikonen WKS 2 18 - Jussi Hannukkala HSK 2 60
Markku Koponen HSK 1 57v - Jouni Silonsaari MLS 19

2. kierros 
Matti Viitala OSK 2 60 - Petri Heikkinen ToK 27
Kari Tunturi OSK 1 60 - Jorma Tuomainen KLK 2 26
Ilkka Korhonen TKS 1 47 - Mika Määttä TAK 1 60
Jussi Holopainen KLK 1 60 - Ari Partti MLS 4
Jari Suomalainen PPK 1 58v - Jari Uimonen JK 45
Pertti Ajomo RKS 1 60 - Eerik Stenman TSK 59
Janne Stenberg IK 60 - Heikki Mäkelä TAK 2 25
Jarmo Grönroos TKS 2 27 - Juha Kantanen WKS 1 60
Arto Sudensalmi LK 14 - Juha Häkkinen PPK 2 31v
Kari Virtanen SKS 55v - Erkki Tähtinen RKS 2 25
Kari Kajanne KeMK 37 - Jarmo Kaija WKS 2 60
Kari Kallio RKK 52 - Pekka Muurimäki HSK 2 58v
Kai Holopainen HSK 1 60 - Ari Perä-Rouhu TKS 1 28
Lassi Fontell KouBK 60 - Matti Jarkko MLS 14
Jorma Räisänen WKS 1 60 - Mauri Paltola PPK 2 47
Veli-Pekka Sinisalo RKS 1 37 - Kimmo Tamminen RKS 2 56v
Ari Koski TKS 2 10 - Jon Hellström PPK 1 60
Juha Karjalainen KLK 1 60 - Jaakko Valkama KeMK 53
Pasi Lampimäki TAK 2 54 - Erkki Närä RKK 60
Seppo Leskinen TSK 25 - Ari Saarenpää KouBK 60
Timo Muhonen IK 60 - Tommi Silvan JK 12
Simo Kaijansaari OSK 60 - Tuomas Punnonen SKS 16
Jyrki Heino HSK 2 40 - Tero Kaivonen TAK 1 60
Jyrki Ruuskanen LK 47 - Mikael Nordberg HSK 1 58v
Jorma Tulkki OSK 2 42 - Mikko Oinonen KLK 2 60
Juha Auno ToK 60 - Marko Hoffren WKS 2 19
Vesa Keto PPK 1 25 - Matti Alaviuhkola ToK 46v
Martti Ajomo RKS 1 27 - Arto Tuhkanen KLK 1 60
Mika Lehtimäki TKS 1 60 - Toni Taitokari IK 23
Jukka Knuutinen KLK 2 40 - Mika Juola OSK 1 51v
Ari Stenroos JK 44 - Seppo Lämsä OSK 2 47v
Päivö Iso-Herttua TSK 60 - Yrjö Perä-Rouhu TKS 2 45
Matti Hälvä RKK 43 - Sami Rokkanen LK 60
Mikko Rantanen TAK 2 50v - Juha Repo TAK 1 31
Jyri Rautiainen KouBK 60 - Pasi Vepsäläinen WKS 1 10
Janne Lehiö SKS 57 - Jan Knus PPK 2 60
Esa Viljanen RKS 2 46 - Harri Riikonen WKS 2 60
Heikki Ulen KeMK 17 - Markku Koponen HSK 1 60
Jussi Hannukkala HSK 2 60 - Jouni Silonsaari MLS 31

3. kierros
Matti Viitala OSK 2 15 - Ilkka Korhonen TKS 1 60
Kari Tunturi OSK 1 32 - Petri Heikkinen ToK 44v
Jussi Holopainen KLK 1 60 - Mika Määttä TAK 1 51
Jari Suomalainen PPK 1 60 - Eerik Stenman TSK 20
Pertti Ajomo RKS 1 16 - Janne Stenberg IK 60
Juha Kantanen WKS 1 58 - Arto Sudensalmi LK 60
Kari Virtanen SKS 12 - Juha Häkkinen PPK 2 60
Erkki Tähtinen RKS 2 11 - Kari Kallio RKK 60
Jarmo Kaija WKS 2 26 - Kai Holopainen HSK 1 60
Pekka Muurimäki HSK 2 40 - Lassi Fontell KouBK 60
Ari Perä-Rouhu TKS 1 60 - Jorma Räisänen WKS 1 14
Mauri Paltola PPK 2 43v - Ari Koski TKS 2 40
Kimmo Tamminen RKS 2 38 - Juha Karjalainen KLK 1 60
Jon Hellström PPK 1 60 - Pasi Lampimäki TAK 2 53
Erkki Närä RKK 32 - Timo Muhonen IK 60
Ari Saarenpää KouBK 7 - Simo Kaijansaari OSK 60
Tommi Silvan JK 12 - Jyrki Ruuskanen LK 60
Tero Kaivonen TAK 1 26 - Juha Auno ToK 60
Mikael Nordberg HSK 1 12 - Mikko Oinonen KLK 2 60
Vesa Keto PPK 1 3 - Arto Tuhkanen KLK 1 60
Matti Alaviuhkola ToK 21 - Mika Lehtimäki TKS 1 60
Jukka Knuutinen KLK 2 6 - Toni Taitokari IK 60
Mika Juola OSK 1 60 - Päivö Iso-Herttua TSK 54
Seppo Lämsä OSK 2 42 - Matti Hälvä RKK 60
Mikko Rantanen TAK 2 34 - Sami Rokkanen LK 60
Jyri Rautiainen KouBK 60 - Jan Knus PPK 2 20
Pasi Vepsäläinen WKS 1 60 - Heikki Ulen KeMK 11
Harri Riikonen WKS 2 35 - Markku Koponen HSK 1 60

4.kierros 
Jussi Hannukkala HSK 2 60 - Kari Tunturi OSK 1 34
Petri Heikkinen ToK 22 - Ilkka Korhonen TKS 1 60
Jussi Holopainen KLK 1 60 - Jari Suomalainen PPK 1 48
Mika Määttä TAK 1 60 - Pertti Ajomo RKS 1 33
Janne Stenberg IK 60 - Juha Kantanen WKS 1 9
Arto Sudensalmi LK 60 - Kari Kallio RKK 59
Juha Häkkinen PPK 2 59v - Pekka Muurimäki HSK 2 44
Kai Holopainen HSK 1 60 - Jorma Räisänen WKS 1 35
Lassi Fontell KouBK 56 - Ari Perä-Rouhu TKS 1 60
Mauri Paltola PPK 2 23 - Juha Karjalainen KLK 1 60
Jon Hellström PPK 1 60 - Ari Saarenpää KouBK 49
Timo Muhonen IK 60 - Jyrki Ruuskanen LK 53
Simo Kaijansaari OSK 49v - Mikael Nordberg HSK 1 38
Juha Auno ToK 60 - Mikko Oinonen KLK 2 39
Arto Tuhkanen KLK 1 60 - Mika Lehtimäki TKS 1 6
Toni Taitokari IK 49 - Päivö Iso-Herttua TSK 60
Mika Juola OSK 1 60 - Seppo Lämsä OSK 2 19
Matti Hälvä RKK 43 - Jyri Rautiainen KouBK 60
Sami Rokkanen LK 60 - Pasi Vepsäläinen WKS 1 32
Jussi Hannukkala HSK 2 55v - Markku Koponen HSK 1 40

5. kierros 
Ilkka Korhonen TKS 1 60 - Janne Stenberg IK 33
Jussi Holopainen KLK 1 60 - Arto Sudensalmi LK 9
Mika Määttä TAK 1 60 - Juha Häkkinen PPK 2 6
Kai Holopainen HSK 1 60 - Juha Karjalainen KLK 1 49
Lassi Fontell KouBK 60 - Jon Hellström PPK 1 5
Ari Perä-Rouhu TKS 1 8 - Timo Muhonen IK 60
Simo Kaijansaari OSK 60 - Juha Auno ToK 45
Mikko Oinonen KLK 2 12 - Arto Tuhkanen KLK 1 60
Mika Juola OSK 1 33 - Sami Rokkanen LK 60
Päivö Iso-Herttua TSK 60 - Jussi Hannukkala HSK 2 57
Jyri Rautiainen KouBK 56 - Markku Koponen HSK 1 60

6. kierros
Ilkka Korhonen TKS 1 60 - Kai Holopainen HSK 1 0
Jussi Holopainen KLK 1 53 - Janne Stenberg IK 60
Mika Määttä TAK 1 60 - Lassi Fontell KouBK 46
Jon Hellström PPK 1 2 - Timo Muhonen IK 60
Simo Kaijansaari OSK 60 - Arto Tuhkanen KLK 1 12
Juha Auno ToK 48 - Päivö Iso-Herttua TSK 60
Sami Rokkanen LK 41 - Markku Koponen HSK 1 60
Jyri Rautiainen KouBK 29 - Jussi Hannukkala HSK 2 60

7.kierros
Ilkka Korhonen TKS 1 57 - Timo Muhonen IK 60
Mika Määttä TAK 1 17 - Janne Stenberg IK 60
Simo Kaijansaari OSK 60 - Päivö Iso-Herttua TSK 28
Arto Tuhkanen KLK 1 31 - Markku Koponen HSK 1 60
Sami Rokkanen LK 60 - Jussi Hannukkala HSK 2 41

8.kierros
Janne Stenberg IK 60 - Simo Kaijansaari OSK 34
Timo Muhonen IK 60 - Sami Rokkanen LK 14

9.kierros
Markku Koponen HSK 1 60 - Janne Stenberg IK 34

1. Finaali
Timo Muhonen IK 2 - Markku Koponen HSK 1 60

Finaali
Timo Muhonen IK 59 - Markku Koponen HSK 1 60